ODSTREL ŠELIEM NASTOĽUJE POLEMIKU
Poľovníci tvrdia, že vlkov je priveľa a páchajú veľké škody na zveri. Budúcnosť ich ochrany v našich národných parkoch zatiaľ nie je jasná.
POLONINY. Od 30. novembra do 15. januára je zákonom povolený odstrel vlka. V tomto roku sa poľovnícke združenia asi obídu bez trofejí. Na nedávnej spoločnej poľovačke v revíri v Uličskej a Ubľanskej doline poľovníci nestrelili ani jeden kus. Tvrdia však, že v tejto oblasti zaznamenali pohyb väčšej svorky, ktorá môže do konca zimy napáchať veľké škody. Počet vlkov na tomto území nepovažuje jeho správca za dramatický. Rovnaký názor majú aj lesoochranári. Odstrel vlka v chránených oblastiach národného parku však zatiaľ definitívnu podobu nemá.
Vlkov je vraj viac
Ján Komár, predseda poľovníckeho združenia Orol hovorí, že v ich poľovnom revíri v Uličskej a Ublianskej doline, ktorý sčasti zasahuje aj do Národného parku (NP) Poloniny je dvojnásobný počet vlkov v porovnaní s vlaňajškom. "Podľa stôp odhadujeme, že ide o 12-člennú svorku," domnieva sa.
Tvrdí, že tento počet ohrozuje najmä jeleniu zver. Tá kvôli snehu zostupuje do nižších polôh a kvôli obmedzenému pohybu v snehu je ľahkou korisťou. Počty diviačej a jelenej zveri tu príliš vysoké nemajú. Ak sa ich revírom preženie svorka vlkov, je zver ešte niekoľko dní vyplašená. Do konca zimy je ďaleko a vlci tu, podľa poľovníkov, strhnú zrejme oveľa viac kusov zveri, ako vlani. "Minulého roku sme počas povoleného odstrelu ulovili troch vlkov. Na nedávnej spoločnej poľovačke ani jedného," hovorí Komár.
V Poľsku sú chránené celoročne
Podľa odborníkov je ťažké odhadnúť presné počty vlkov. Inteligentní lovci a predátori vraj dokážu zmiasť lovcov tak, že po vlastných stopách prejdú aj tri razy. Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho združenia VLK - Východné Karpaty hovorí, že informácia o 12-člennej svorke je diskutabilná. "Na takom malom území by sa neuživili. Svorky sa spájajú len pri mimoriadne krutých zimách. Táto je mierna," hovorí.
Na území Polonín sa podľa neho pohybujú tri až štyri menšie svorky, v ktorých je 6 až 8 vlkov. Migrujú k nám aj z druhej strany hraníc z poľského Bieszczadskeho národného parku. Denne dokážu prejsť za korisťou až 90 km.
Stabilná svorka nie je ani v pohorí Vihorlat. Na 2 - 3 mesiace sem k Morskému oku alebo pod Sninský kameň "zabehne" len niektorá z Polonín. Kým to majú migrujúce svorky v čase povoleného odstrelu na Slovensku "nahnuté", po prebehnutí pár kilometrov nájdu "azyl" v Poľsku. "Na druhej strane Polonín je v NP Bieszcady vlk celoročne chránený," hovorí Bartuš. Tento trend by rád uvítal aj u nás.
Rada Európy je proti odstrelu
Jozef Gurecka, riaditeľ Regionálneho centra ochrany prírody a Správy NP Poloniny, správu o veľkej svorke nepotvrdil, ani nevyvrátil. Na základe stôp je takýto odhad údajne nepresný.
NP Poloniny je držiteľom Diplomu Rady Európy za príkladnú starostlivosť o územie. V rámci neho dostal aj odporúčanie, aby na jeho území boli vlci celoročne chránení. Správa NP sa týmto odporúčaním intenzívne zaoberá. Gurecka však zatiaľ nevylučuje doterajší spôsob ochrany a povoleného odstrelu, alebo hľadanie nejakého kompromisu. Zatiaľ je v čase povoleného odstrelu na území parku dovolená individuálna poľovačka na vlka, spoločná nie. Viac ako 60 poľovníkov, ktorí počas tohto víkendu na plachého vlka šťastie nemali, to nateraz vzdalo. "Do 15. januára už ďalšie spoločné poľovačky neplánujeme," potvrdil Ján Komár a dodal, že v prikrmovaní zveri pokračujú. Predpokladajú, že v jej stopách pôjdu aj vlci.
ANNA KORNAJOVÁ
anna.kornajovakorzar.sk
Vlka sme skoro vyhubili
Do roku 1975 bolo možné vlka celoročne loviť bez obmedzenia. To začiatkom 70. rokov znamenalo pokles populácie na Slovensku až na kritickú hranicu jeho existencie. Odhaduje sa, že vtedy vo Východných Karpatoch prežilo iba 40 jedincov.
Hoci po roku 1975 bola do zákona o ochrane prírody zakotvená polročná ochrana tohto druhu, každoročne bola počas povoleného odstrelu odlovená polovica ich populácie.
V zmysle platnej legislatívy je od roku 1994 vlk celoročne chránený s možnosťou udelenia výnimky ministerstvom životného prostredia na jeho lov za prísne sledovaných podmienok lovu a dostatočného zdôvodnenia žiadosti.
Od 1. januára 1997 vstúpila do platnosti Bernská konvencia, podľa ktorej je vlk zaradený medzi prísne chránené živočíchy.
Autor: ČIPOVÉ KARTY V AUTOBUSOCH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín