Incontro vystavovali 160 umeleckých diel a artefaktov kráľa popartu. Obrazy výtvarníka so slovenskými koreňmi si prišlo pozrieť vyše 7-tisíc návštevníkov. Diela boli prístupné verejnosti od 12. decembra do 6. januára. Výstavu s názvom Andy Warhol "lo Slovacco" zorganizovalo Múzeum moderného umenia A. Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach, Provincia di Roma, Slovenský inštitút v Ríme a Saga Slovak Art Galery. Kurátorom výstavy boli Dr. Michal Bycko, PhD. a Mgr. Martin Cubjak. "Andy Warhol svojou krátkou výstavou zviditeľnil v Ríme Slovensko s veľkým úspechom," hovorí hlavný kurátor Michal Bycko.
Slušná propagácia
Výstave predchádzala aj slušná reklamná kampaň. Po celom Ríme premávali na stodvadsiatich mestských dopravných prostriedkoch tri týždne reklamné tabule s nápisom "Andy Warhol "lo Slovacco". Riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme Miroslav Musil skonštatoval, že po umeleckej stránke " takto tu ešte Slovensko nezabodovalo".
Okrem Warholových obrazov spoznali návštevníci bližšie aj obec Mikovú okres Medzilaborce, odkiaľ pochádzajú Andyho rodičia. Taliani mali možnosť vidieť aj expozíciu o pôvode Andyho Warholu, ktorá obsahuje dokumenty a artefakty zachytávajúce jeho detstvo. Súčasťou expozície bola aj autentická listina, ktorou sa Andy zriekol dedičných majetkov v rodisku svojich rodičov v Mikovej, či fotografia portrétu jeho matky Júlie. Medzi najcennejšie artefakty patrí autentická košieľka, v ktorej bol Andy pokrstený, ale aj jeho fotoaparát, magnetofón či slnečné okuliare.
Z Medzilaboriec do Istanbulu
Bycko vysvetľuje, že vďaka podobným projektom vedia milovníci umenia o Andym Warholovi a Medzilaborciach už aj v Nemecku, Nórsku, Írsku, Poľsku, Česku, Maďarsku, na Ukrajine, ale aj v USA. Múzeum najbližšie pripravuje rozbehnúť ďalšie výstavy a projekty v Istanbule, Bombaji a Miláne.
Múzeum vzniklo v septembri 1991 a zaoberá sa aktuálnymi trendmi súčasného umenia a životom kráľa popartu. Spolu s Múzeom Andyho Warhola v Pittsburghu sú jedinými múzeami tohto druhu na svete. Hlavná časť múzea zahŕňa stálu expozíciu diel, ktorá pozostáva z obrazov zapožičaných múzeu Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, súkromných zberateľov, ale aj z diel, ktoré sú majetkom múzea. K najstarším patria dve obrazy Campbellových polievok z roku 1969. K najvýznamnejším portfólio desiatich najznámejších Židov 20. storočia či portfólio obrazov Ladies and Gentlemen. Po ukončení výstavy v Ríme je od včera kompletná expozícia diel a artefaktov opäť sprístupnená verejnosti v múzeu v Medzilaborciach.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín