Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Sobrančanov pravdepodobne čakajú voľby

Obyvatelia Sobraniec budú pravdepodobne o niekoľko mesiacov opäť voliť primátora mesta. V najbližších dňoch sa dá očakávať oficiálne stanovisko

Ústavného súdu SR, ktorý sa sťažnosťou týkajúcej sa komunálnych volieb v Sobranciach už zaoberal. Podľa našich informácii plénum už vo veci rozhodlo. S rozhodnutím chce však najprv oboznámiť všetky zainteresované strany, až potom média.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SOBRANCE. Sobrančania si po vyše roku budú pravdepodobne opäť voliť prvého muža mesta. Ústavný súd už rozhodol o sťažnosti neúspešného kandidáta, ktorá sa týkala komunálnych volieb. Hoci chce súd o svojom rozhodnutí informovať neskôr, podľa našich informácii je vysoko pravdepodobné, že v Sobranciach budú vyhlásené nové voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa ÚS SR Viera Horniakova zatiaľ rozhodnutie súdu odmietla komentovať. "Musí sa pripraviť dôvodová správa a rozhodnutie musí byť najprv doručené účastníkom konania. Potom budeme informovať média," vysvetlila.

Neúspešný kandidát na post primátora a poslanec parlamentu Pavol Džurina (ĽS-HZDS) sa k celej záležitosti zatiaľ nechcel bližšie vyjadriť. "Pokiaľ nemám rozhodnutie ústavného súdu nebudem sa k tomu vyjadrovať. Ale ak budú nové voľby beriem to ako zadosťučinenie a určite budem kandidovať," povedal.

Terajší primátor Štefan Staško hovorí, že v prípade vyhlásenia volieb sa bude uchádzať o post primátora aj on. "Rozhodnutie súdu budem samozrejme rešpektovať. Ak budú voľby o všetkom opäť rozhodnú ľudia".

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodol jeden hlas

Komunálne voľby, ktoré sa uskutočnili v Sobranciach v decembri 2006 patrili v rámci Slovenska medzi najdramatickejšie. O terajšom primátorovi Štefanovi Staškovi, ktorý je vo funkcii tretie volebné obdobie rozhodol jediný hlas. Zvolilo ho 1 127 Sobrančanov. O jeden hlas menej mal Pavol Džurina. Na treťom mieste skončil terajší zástupca primátora Ján Pipta.

Džurina po voľbách vyhlásil, že bol hrubo porušený volebný zákon. Podľa neho sa malo manipulovať s neplatnými volebnými lístkami. Preto sa obrátil s volebnou sťažnosťou na Ústavný súd SR. Podľa Džurinu došlo tesne po prvom sčítaní hlasov k úniku neoficiálnych výsledkov, podľa ktorých mal vyhrať voľby on. Členovia niektorých okrskových komisií mali následne prepočítať všetky platné i neplatné hlasy. Neplatné hlasy mali byť podľa Džurinu rozpečatené a zarátané ako platné v jeho neprospech. O manipulovaní volieb hovoril aj Štefan Staško. Niektorí členovia okrskovej komisie mali v jeho neprospech pod politickým nátlakom rozpečatiť už raz zapečatené obálky a spísať druhú zápisnicu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ústavný súd vyhlási voľby za neplatné alebo zruší ich výsledok, nové voľby do orgánov samosprávy vyhlási a určí predseda Národnej rady SR najneskôr 90 dní pred ich konaním. V Sobranciach sa dajú očakávať voľby začiatkom mája tohto roku.

Milan POTOCKÝ

milan.potockykorzar.sk

Autor: Ženba

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 998
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 920
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 723
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 378
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu