LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Trebišovské kúpalisko a plaváreň, známe ako Areál vodných športov (AVŠ), čaká rekonštrukcia.
TREBIŠOV. Architektonickú štúdiu dalo vypracovať mesto. Náklady na jej realizáciu architekt odhadol na 380 miliónov. Otázne je, z čoho mesto sumu preinvestuje. Pomohla by štúdia uskutočniteľnosti. Tá určí perspektívu AVŠ z marketingového hľadiska a najvhodnejšiu alternatívu financovania.
Plaváreň s dvoranou
Prioritnou požiadavkou mesta bolo zvýšenie návštevnosti, čo sa dá len predĺžením sezóny kúpaliska. Požadovalo aj skvalitnenie a rozšírenie služieb, zlepšenie technického stavu areálu a navrhnutie modernej technológie. Výsledkom je štúdia. "Tá na plavárni ráta s rekonštrukciou bazénov a vytvorením krytej dvorany," hovorí vedúci správy rekreačných zariadení mesta Peter Bačkovský. Dvorana má vyrásť na "hluchej" ploche, kde sa dnes vychádza k vonkajším bazénom. Naľavo je v pláne wellness centrum a zelená záhrada. Zaujímavosťou je tzv. zimný bazén v tvare "U". Má vzniknúť tam, kde sú dnes schody k vonkajšiemu 50-metrovému bazénu. V súčasnej plavárni navrhli reštauráciu s bowlingovom a fitness centrom: "Samozrejmosťou je rekonštrukcia šatní, sociálneho zázemia, sauny s masážami a modernizácia technológie." V hre je využitie alternatívneho zdroja (geotermálny vrt), resp. využitie odpadového tepla zo zimného štadióna: "O využitie geotermálnej energie má záujem firma z Islandu a náš Enel."
Hovorca Enelu Juraj Kopřiva uviedol, že "oblasť východného Slovenska má veľmi sľubný potenciál." Potvrdil, že v prípade vstupu do projektu by sa Enel uchádzal o podporu z EÚ, ktorá alternatívne zdroje energie podporuje.
Tobogan a atrakcie
Tri súčasné bazény kúpaliska čaká generálna oprava. Olympijský má byť zastrešený. V menšom, zážitkovom bazéne je v pláne tobogan naň nadväzuje štvrtý, nový bazén. Športoviská s atrakciami sústredili napravo od vstupu, kde presťahujú aj golf. Nedostatok parkovacích miest riešili návrhom podzemného parkoviska medzi AVŠ a futbalovým štadiónom. Novinkou v areáli bude kaviareň, ubytovací trakt, infocentrum, požičovňa bicyklov, bar, squashové centrum, predajne a priestory pre služby. "Rozhodne zmiznú búdky rýchleho občerstvenia, ktoré tam sú teraz."
Predbežné náklady na projekt sú 380 miliónov korún. Bačkovský, ktorý je mestským poslancom, pripúšťa, že je to veľa: "Financovanie ešte nie je doriešené." Potenciál nevidí len v meste, ale aj v širokom okolí: "Ľudia chodia na maďarské kúpaliská, AVŠ má šancu, aby túto klientelu prebral."
Financovanie s otáznikmi
Ekonomickú stránku ako najväčší problém vidí aj prednosta mestského úradu (MsÚ) Anton Schwartz. Na prefinancovanie projektu je niekoľko alternatív: "Musíme byť realisti. Trebišov nie je turistickou zónou, ako Tatry či Zemplínska šírava." Podľa neho musia poslanci zvážiť dopad na občanov mesta a návštevníkov vo vstupnom: "Príjem sa dá zvýšiť len predĺžením sezóny. Do úvahy treba brať aj kapacitu AVŠ." Výhodou je možnosť naviazať areál na historický park, futbalový a zimný štadión, kaštieľ či kultúrne pamiatky, sústredené v tesnej blízkosti. Geotermálne kúpalisko je naplánované, ale je hudbou ďalekej budúcnosti: "Realizácii po etapách sa určite nevyhneme."
Bez ďalšej analýzy to asi nepôjde
O osude projektu musia rozhodnúť poslanci. Schwartz upozorňuje, že zvýšenie príjmov prinesie až rekonštrukcia kúpaliska: "Technicky a stavebne však musí projekt začať plavárňou, kde je technológia pre celý AVŠ." Materiál do mestského zastupiteľstva (MsZ) spracúvajú. Podľa prednostu úrad nedisponuje špecialistami, ktorí by vedeli zhodnotiť návratnosť projektu z marketingového hľadiska. Práve od toho, ako sa vynovený AVŠ "predá na trhu", závisí aj jeho financovanie: "Navrhujeme preto vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti." Schwartz má za to, že to nebudú vyhodené peniaze: "Dnes je už podmienkou pri väčšine žiadostí o eurofondy. Zároveň sa zlepší vyjednávacia pozícia mesta pri rokovaní s potenciálnym investorom."
* * *
FAKTY
Aké sú možnosti
n Projekt budú robiť po etapách. Rekonštrukcia plavárne a technológie si podľa štúdie vyžiada 186 miliónov korún. Kalkulácia na vonkajšie bazény je asi 40 miliónov, na objekty vybavenosti (vstup do AVŠ, vonkajšie šatne, sociálky, služby atď.) ďalších 111 miliónov. Inžinierske siete zhltnú asi 10 a spevnené plochy 25 miliónov, terénne úpravy a drobná architektúra predbežne 9 miliónov.
n Možnosti:
1.mestský rozpočet, resp. úver, nie je to reálne
2.eurofondy, možnosť nie je vylúčená, ale zatiaľ nie je komplexný materiál k žiadosti
3.PPP (Privat Partnership), kombinácia súkromného sektora a samosprávy
4.dlhodobý prenájom s podmienkou - nájomca musí do AVŠ investovať určenú sumu v určenom časovom horizonte
5.predaj s podmienkou - zaviazať kupca, aby do AVŠ investoval určenú sumu v určenom časovom horizonte
n Zatiaľ o AVŠ javí záujem len firma Istrofinal, s ktorou sa rokuje o možnostiach 3. až 5.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín