Maďarské mesto a slovenská obec našli kompromis
Maďarské mesto Sátoraljaújhelyi a slovenská obec Slovenské Nové Mesto po mesiacoch ťahaníc konečne našli kompromis. Dôvodom doterajších sporov bol hraničný priechod pre peších. Ten bezprostredne spája ulice oboch sídiel na maďarskej a slovenskej strane.
SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. Maďarská strana chce, aby cez priechod mohli jazdiť aj autá. Slovenská s tým nesúhlasí.
Trpký vstup do Schengenu
Starosta Slovenského Nového Mesta Ján Kalinič hovorí, že sídla mali nadštandardné vzťahy. Už päť rokov spolu bojujú o vybudovanie veľkého cestného obchvatu kvôli dopravnej preťaženosti. Zosúladili si územné plány a podpísali deklaráciu o spolupráci, ktorú aj napĺňali. Obe sa tešili aj na pád hraníc po vstupe do Schengenu. Na žiadosť obce primátor Sátoraljaújhelyi Péter Szamosvölgyi ešte 7. novembra 2007 písomne vyhlásil, že na hraničnom priechode pre peších osadia značku Zákaz vjazdu motorových vozidiel. Obec o to isté žiadala odbor dopravy Obvodného úradu (ObÚ) v Trebišove. Ten vydal súhlas na osadenie Zákazu vjazdu po odstránení hraničnej závory.
Slovensko zachovanie pešieho režimu potvrdilo aj cez Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície. Podľa prípisu na zmenu dopravného značenia z 29. novembra sa odporúčalo vychádzať "zo súčasnej kategorizácie hraničného priechodu." Kalinič dodnes nechápe, čo sa stalo: "Zrazu skupiny maďarských občanov na slovenskej aj maďarskej strane chceli, aby cez priechod chodili aj autá. V čase vstupu do Schengenu bol už problém poriadny."
Ministerstvo autá neodporúča
Kalinič hovorí, že o spornej téme s maďarskou stranou rokovali viackrát. Bez väčšieho efektu. Stanoviská slovenskej strany neboli rešpektované: "Následne začali útoky na nás v maďarských médiách, kde sme priestor nedostali. Na truc niektoré autá po 20. decembri ignorovali zákaz vjazdu a prechádzali cez priechod pre peších. Preto sme tam osadili kvetináče."
O spor sa začali zaujímať kompetentné zložky na slovenskej strane. Starostovia okolitých obcí, ObÚ v Trebišove, Košický samosprávny kraj a dokonca ministerstvo dopravy: "Oslovilo ho mesto Sátoraljaújhelyi." Odpoveď z 23. januára 2008 dostala na vedomie aj obec. Podľa nej vstup do Schengenu "neznamená voľný priechod dopravných prostriedkov v ktoromkoľvek mieste vnútorných hraníc." Rezort upozorňuje, že "obyvatelia sú zásadne proti," resp. že neďaleko "je priechod pre automobilovú dopravu bez obmedzenia." Zriadenie hraničného priechodu pre autá "neodporúča."
Konečne kompromis
Hneď na druhý deň, 24. januára sa v Maďarsku konalo mestské zastupiteľstvo. Kalinič hovorí, že v ten deň mu volal primátor Sátoraljaújhelyi: "Dohodli sme sa, že postoj našich ľudí je nemenný. Ale našli sme kompromis. Pre autá sa otvorí nový hraničný priechod hneď za obcou." Vedie k nemu poľná cesta, ktorú využívali maďarskí vodári. Hranica je na moste cez rieku Roňavu.
"Maďarská strana plánuje využiť možnosti programu Interreg. My taktiež budeme nápomocní, aby priechod vyrástol. Je potrebné preasfaltovať asi 700 m cesty k mostu z našej strany." O dohode primátor Sátoraljaújhelyi informoval ešte v ten deň poslancov. "Verím, že konečne dôjde k upokojeniu vášní a nebudú sa ďalej kaziť vzťahy medzi nami," dodáva Kalinič.
ARGUMENTY OBCE
Obec plná priechodov
Jedným zo zásadných argumentov je, že v obci je priechodov dosť. Okrem toho pre peších je len 2 km od obce veľký hraničný priechod pre osobné aj nákladné autá! Vybudovali ho pred 20 rokmi, lebo frekvencia dopravy v centre obce už bola neúnosná. Priechod v obci potom istý čas neexistoval. Obnovili ho neskôr - výhradne pre peších.
Pred siedmimi rokmi zažili tunajší obyvatelia ďalšiu zaťažkávajúcu skúšku invázia obchodných turistov spôsobovala dopravný chaos. Samospráva to riešila vybudovaním provizórnych parkovísk.
Tretí hraničný priechod je pre železničnú dopravu a dva ďalšie pre bicykle.
Kalinič dodáva: "Proti priechodu sú aj naši občania. Rovnaké argumenty sú aj v stanovisku obce, ktoré schválili poslanci. Jednohlasne. Hraničná ulica je centrom obce. Nasmerovať na ňu dopravu a tranzitnú dopravu je pre nás neprípustné."
Obec pozdĺž hranice buduje oddychovú zónu. Most, ktorý spája Maďarsko a Slovensko, chce zmeniť na promenádny, na ktorý chce naviazať pešiu zónu: "Neposledným argumentom je, že obec má zvrchované právo rozhodnúť o sebe a tom, čo v nej bude alebo nebude."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín