ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.skNa mieste nebezpečnej skratky, ktorou obyvatelia Sídliska Pod Sokolejom schádzali do mesta, vybudovalo mesto
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Na mieste nebezpečnej skratky, ktorou obyvatelia Sídliska Pod Sokolejom schádzali do mesta, vybudovalo mesto schody. Dvojmiliónová investícia má u miestnych kladné odozvy. Ťažké srdce však majú mamičky s kočíkmi.
HUMENNÉ. "Veľa sa zmenilo k lepšiemu. Ale nie pre nás," sťažujú sa mamičky, ktoré nás oslovili. Aj keď majú svoje domovy takpovediac na dosah ruky, s kočíkmi chodia dookola sídliska popri hlavnej ceste. Mnohé sa s kočíkmi naučili na schodoch zopár trikov. Chodiace deti vyberú a kočíky znesú, alebo vytiahnu postupne hore. Pomáhajú im aj okoloidúci. Skratka im je v podstate nanič, ak väčšie deti spia, alebo vezú novorodencov a batoľatá. Z kočiarika ich nemôžu vybrať a "odložiť" ich v cieli schodiska, kým si s kočíkom poradia. A tak, kým sa ostatní dostanú hore za pár minút, im to trvá päťkrát toľko. Pocit krivdy vzrastá úmerne so zlým počasím, hlavne dažďom. "Mohli myslieť aj na nás," sťažujú sa.
Vedúci oddelenia výstavby, územného plánu a životného prostredia mestského úradu Marián Šalata vysvetlil, že pri plánovaní a výstavbe schodov museli dodržať platné normy, spády a predpisy. V podstate sa do takéhoto terénu vraj ani bezpečná trasa pre kočíky vybudovať nedá. Ak by sa mal dodržať normovaný sklon, dĺžka schodiska by sa až trojnásobila. "Úplne by to zmenilo celú trasu. To by bolo v rozpore so schváleným územným plánom zóny," povedal.
Prístup pre kočíky by tu bolo možné vybudovať len veľmi komplikovaným spôsobom, no bezpečné by to nebolo. Do takéhoto plánu by sa však podľa jeho názoru nepustil žiadny architekt, pretože sklon chodníka by v obidvoch smeroch chôdze ohrozoval nielen deti v kočiariku, ale aj samotné mamičky.