ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.skMecom kúpila Penta. Transakciou zakladá obrovskú stredoeurópsku spoločnosť na mäsopriemyselnom trhu. Mecom
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Mecom kúpila Penta. Transakciou zakladá obrovskú stredoeurópsku spoločnosť na mäsopriemyselnom trhu. Mecom je výzvou na jej ďalšiu expanziu v tomto priestore. Gros projektu zostáva v Humennom.
HUMENNÉ. Zhruba pred rokom Penta vstúpila na slovenský mäsopriemyselný trh kúpou PM Zbrojníky. K tomu, aby sa stala jednotkou, to nestačilo. Potrebovala získať ďalšieho lídra. Tým bol Mecom Humenné. Približne rok rokovali s jeho prezidentom Jánom Molnárom. Molnár v júli 2006 prevzal kombinát Hrádok Lučenec. Chcel vytvoriť konsolidovanú skupinu, ktorá by pokryla stredoeurópsky trh. Rovnaké ambície priznala Penta.
Približne od leta roku 2007 Molnár rokoval aj s dánskou potravinárskou skupinou Danish Crow. Rokovania s Dánmi vyústili do zmluvy o budúcej zmluve. Mecom by sa stal len radovým podnikom veľkej skupiny mäsokombinátov. Molnár priznal, že rokovania zámerne mediálne nekomentoval. Transakcia neprebehla. Okolo Mecomu sa točilo "viacero" záujemcov. Penta údajne ponúkla najlepšiu cenu. Obe strany jej výšku nezverejnili s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Transakciu podpísali minulú stredu. Penta ponúkla údajne viac ako Danish Crow. Koľko ponúkali Dáni, Molnár neuviedol.
Nový hráč
Penta sa nateraz prezentuje ako jednotka na slovenskom mäsopriemyselnom trhu. Schválenie transakcie je v rukách Protimonopolného úradu SR. Požiadala ho o to minulý štvrtok. Mecom v uplynulom roku utŕžil skoro 4 miliardy korún, pokrýva 28 percent trhu. Skoro 13 percent produkcie vyváža do Čiech, Poľska a Maďarska. Práve tam Molnár vytypoval tri podniky, ktoré by sa mali stať súčasťou nového holdingu. Penta potvrdila, že rokovania s nimi sú vo finálnom štádiu. Názvy podnikov, ktoré by mali do impéria pribudnúť, zatiaľ Penta neuvádza. Jej cieľom je v krajinách V 4 získať pozíciu významného stredoeurópskeho hráča.
Investičný riaditeľ Penty Investments Eduard Maták chce v priebehu piatich rokov investovať niekoľko miliárd korún. Poputujú do modernizácie technológie a do zámerov v skúpených podnikoch. Ročne by mal holding Pente zarábať 300 miliónov eur, čo je zhruba desať miliárd korún.
Centrála bude v Zemplíne
Molnár predajom podniku z hry neodchádza. Sídlom a centrálou nového holdingu bude práve Mecom Humenné. On zostáva naďalej v jeho čele. Spolu s predstaviteľmi Penty avizuje, že do troch rokov tu pribudnú nové výrobné kapacity. Investíciu Penty do Mecomu odhadujú od 700 miliónov do 1 miliardy korún. Po ukončení investičných zámerov plánujú okrem terajších 1 500 zamestnancov zamestnať ďalších 400. Súčasný priemerný mesačný zárobok výrobných zamestnancov je podľa neho 18- až 20-tisíc korún.
Molnár uviedol, že v 3. kvartáli tohto roku očakáva zvýšenie ceny bravčového mäsa. Odvíja sa od neustále sa zvyšujúcich cien pšenice a potravín na svetovom trhu. Špirko očakáva dvojnásobný nárast cien surovín. Každé zvyšovanie kopíruje nárast ceny výrobných vstupov. To sa odzrkadlí na cene finálneho výrobku. Maták je presvedčený, že "konsolidácia v mäsopriemysle je zároveň predpokladom k zníženiu výrobných nákladov a tým aj zmierneniu rastu cien mäsových výrobkov pre konečných spotrebiteľov".
* * *
FAKTY
n Penta je od roku 1994 slovenskočeská private equity spoločnosť. Pôsobí najmä v stredoeurópskom regióne. Venuje sa akvizíciám veľkých a stredne veľkých firiem, LBO, LBI a reštrukturalizačným projektom. Od roku 2005 aj oblasti real estate. Penta spravuje fond piatich vlastníkov. V súčasnosti investuje predovšetkým na Slovensku, v Čechách a Poľsku. V pobočkách v Prahe, Bratislave, Moskve, Varšave a na Cypre zamestnáva 200 ľudí. V jej portfóliových spoločnostiach pracuje okolo 20 000 zamestnancov. Podniká hlavne v energetike, strojárstve, zdravotníctve, leteckej doprave, telekomunikáciách, zábavnom priemysle a privátnom bankovníctve.
n Mecom - v roku 1972 vznikol v Humennom Mäsokombinát. V roku 1995 sa podnik privatizáciou pretransformoval na akciovú spoločnosť a premenoval sa na MECOM, a. s. V roku 2006 sa stal súčasťou firmy mäsokombinát Hrádok Lučenec. Mecom sa fúziou stal lídrom na domácom trhu. Expanduje aj na trhy EÚ. V októbri 2003 získal ako prvý mäsospracujúci podnik u nás licenčné číslo. To ho oprávňuje predávať spracované výsekové mäso a výrobky na trhoch všetkých krajín EÚ. Podnik nemá vlastný bitúnok a podľa najnovších informácií sa s ním v Humennom v rámci nového holdingu ani neráta.