LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Ministerstvo hospodárstva výstavbu tepelnej elektrárne, naplánovanej na okraji Trebišova, nepodporí. V reakcii na list primátora to uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
TREBIŠOV/ KOŠICE. Magistrátu ju doručili v stredu a podvečer zverejnili na webstránke mesta. Rovnaký deň sa konala mestská rada. Na rokovanie prišli aj zástupcovia spoločnosti ČES. Tá je navrhovateľom výstavby elektrárne a developerom projektu.
Minister reaguje
Jahnátek v reakcii vysvetľuje základné premisy návrhu Stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030. Pripomína, že pred jej prípravou zanalyzovali možnosti a záujmy investovania do zdrojov na výrobu elektriny aj na východnom Slovensku. Podľa Jahnátka na prelome rokov 2006/2007 nepoznali všetky zámery. V čase prípravy stratégie došlo k rastu záujmu o investovanie do tejto oblasti. Jahnátek deklaruje, že rezort sa pri posudzovaní zámerov stotožňuje so snahami minimalizovať vplyv zariadení na životné prostredie a chrániť záujmy občanov. "Vzhľadom na súčasné stanovisko mesta Trebišov k výstavbe tepelnej elektrárne v tomto meste nepodporujem jej výstavbu," píše.
Pripomína, že novú elektráreň na báze uhlia pôvodne posudzovali ako alternatívu k modernizácii a rekonštrukcii Voján. Keďže Enel v nich proces reálne pripravuje, podľa rezortu majú Vojany "najväčšie predpoklady k najrýchlejšiemu získaniu nových výkonov pri minimalizovaní nákladov na ich realizáciu." Podľa Jahnátka preto "nie je účelné budovať v tejto lokalite ďalší zdroj na báze čierneho uhlia." V závere konštatuje: "Berúc do úvahy uvedené návrh stratégie nebude odporúčať v programe výstavby predmetný zdroj v lokalite Trebišov."
O čom je stratégia
Jahnátkov list dopĺňa jeho hovorca Branislav Zvara. Vysvetľuje, že stratégiu, na ktorú sa minister odvoláva, rezort pripravoval v spolupráci so 100 odborníkmi z rôznych oblastí energetiky. Aktuálne ju pripomienkujú odborníci. Uviedol, že práve o nej rokujú v Košiciach: "Vláda o ňom ešte nerozhodla." Dodáva, že schválenie sa očakáva až na prelome marca apríla. Stratégia musí zohľadňovať zvyšujúce sa potreby krajiny na energie, možnosti prenosovej sústavy aj vyváženú kombináciu rôznych druhov zdrojov - tepelné, jadrové, vodné, alternatívne. "Rezort berie do úvahy verejnú mienku, názor ekonomických a energetických odborníkov. Konečný výsledok je kombináciou týchto názorov a snahy rezortu o dosiahnutie rovnováhy v záujme ekonomického rastu Slovenska." Aj stratégia podľa zákona podlieha procesu EIA.
Osvedčenie nie je povolenie
Do príprav elektrárne v Trebišove zatiaľ rezort oficiálne vstúpil, keď vydal spoločnosti ČES "osvedčenie o súlade investície s dlhodobou koncepciou energetickej politiky." Zvara hovorí, že na verejnosti sa jeho dosah nesprávne interpretuje: "Osvedčenie nie je povolenie na výstavbu." Podľa Zvaru oň v procese prípravy projektu energetického zdroja navrhovateľ žiada rezort: "My posudzujeme technickú stránku veci, teda či je to z technického hľadiska v danej lokalite možné. Pokiaľ áno, musíme rešpektovať voľnú hospodársku súťaž na trhu a osvedčenie vydať."
ČES na rade nepochodil
V stredu sa konala aj mestská rada, ktorá rokovala o obsahu zastupiteľstva. To naplánovali na 26. februára. Podľa našich informácií na rade vystúpili aj zástupcovia spoločnosti ČES. Pre Korzár to potvrdil člen rady Jozef Dragula (SNS): "Pýtali sa, či mesto má záujem pripojiť sa na zdroj vykurovania z elektrárne. My sme deklarovali svoj doterajší postoj. Povedali sme nie. Celá diskusia trvala asi minútu. Potom odišli."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín