LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Do modernizácie EVO Vojany spoločnosť SE Enel investuje minimálne 7 miliárd. Pre Korzár to potvrdil hovorca spoločnosti Juraj Kopřiva.
VOJANY. Enel už túto čiastku vyčlenil v rámci strategického investičného plánu do roku 2013.
Plány
Spoločnosť ešte vlani dementovala medializované informácie, že činnosť Voján pozastaví. Už vtedy deklarovala, že plány spoločnosti sa orientujú na investície do EVO 2, ktoré beží na zemný plyn. Podľa predbežnej vízie sa mali spojiť bloky 1 a 2 EVO2. Po rekonštrukcii a výstavbe spoločného fluidného kotla z nich mal vzniknúť jeden veľký blok s dvoma turbínami a výkonom 220 MW. Vízia bola, aby po roku 2011 Vojany ako celok mali kapacitu 660 MW. V procese rekonštrukcie a modernizácie Enel plánoval investovať aj do zvýšenia spoľahlivosti dodávky, technológie a zníženia poruchovosti. Finančný balík, ktorý je spoločnosť ochotná "poslať" na východ, ešte nebol známy.
Do šiestich rokov sedem miliárd
Dnes už známy je. Na Vojany sa pri "neodporučení" výstavby tepelnej elektrárne odvolal aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Tým nepriamo naznačil, že pevné miesto majú aj v návrhu stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska. Konečné rozhodnutie investovať do Voján deklaruje aj Enel. Jeho hovorca Juraj Kopřiva uviedol, že do roku 2013 celoplošne do modernizácie investujú balík 110 miliárd korún: "Investícia vo Vojanoch bude mať objem minimálne sedem miliárd." Termín začiatku a rozsahu rekonštrukcie zatiaľ upresniť nevedel. Povedal len, že projekty, týkajúce sa Voján, chcú zrealizovať do roku 2013. Enel ešte nerozhodol, ako rekonštrukciu urobí: "Stále uvažujeme o alternatívach, ktoré sú uvedené v strategickom investičnom pláne teda o 220 MW bloku na čierne uhlie alebo o výkone 400 MW na zemný plyn."
* * *
FAKTY
Problém s kvótami Vojany neohrozí
n Enel ešte vlani deklaroval, že počas modernizácií bude potrebovať podporu štátu ohľadne emisných kvót. Materiál, predložený do vlády vlani v decembri, preň počítal s návrhom 5,3 mil. ton povoleniek na CO2. "Považujeme to za absolútne nepostačujúce na to, aby sme zvýšením výroby vo Vojanoch alebo Novákoch nahradili výpadok produkcie po odstavení atómovej elektrárne Bohunice V1," hovorí Kopřiva. Poukazuje na paradox, že práve argument výpadku Bohuníc použilo Slovensko na európskom súdnom dvore, keď žiadalo prehodnotiť výšku kvót. Výpadok V1 (asi 6TWh ročne) sa dá dočasne vykompenzovať výrobou na tepelných elektrárňach, to však znamená istý čas vyššie emisie CO2. Na základe toho komisia Slovensku dodatočne pridelila kvótu 1,7 mil. ton. Paradoxom je, že Enel z toho získal len 0,3 mil. ton. Kopřiva hovorí, že na výšku investície do Voján to vplyv mať nebude: "Nikdy neprestaneme hľadať riešenie, aby sme do roku 2013 dodržali náš záväzok a investovali vo Vojanoch minimálne v deklarovanom objeme."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín