Areál bývalého Stredného odborného učilišťa stavebného v Michalovciach patril cez víkend chovateľom králikov, holubov, hydiny a exotického vtáctva z
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
celého východného Slovenska.
Na štvrtom ročníku Podvihorlatskej výstavy, ktorú zorganizovala Základná organizácia Slovenského zväzu chovateľov v Michalovciach, vystavovali viac ako 500 živých exponátov.
MICHALOVCE. Medzi holubmi dominovali krásavci druhu Pomoranský a Norvičský hrvoliak, v expozícii králikov nechýbali Meklenburské strakoše červené, Nemecké obrovité strakáče, či Zemplínske pastelové králiky. Bránami školy, ktorá sa zmenila na výstavisko, prešlo počas troch dní viac ako 1,5-tisíc návštevníkov.
Na výstave sa zúčastnili chovatelia z Trebišova, Michaloviec, Vranova nad Topľou, Humenného, Stropkova a Košíc. Spoluorganizátor výstavy Karol Pavelka hovorí, že areál školy bol najlepším priestorom v štvorročnej histórii Podvihorlatských výstav. Opustené chodby stavebného učilištia, ktoré sa v rámci racionalizácie školskej siete presťahovalo do iných priestorov, boli skvelou výstavnou plochou. Bažanty, husi a kačice sa načas usídlili v školskom átriu. Vodná hydina rôzneho druhu sa tu voľne pohybovala a návštevníci ju mohli obdivovať spoza sklenej výplne. Átrium bolo počas troch dní dočasným domovom aj bažanta poľného, bažanta zlatého a diamantového. Popod oknami sa promenádovala bačica pižmová či bus labutia šedá. Medzi vystavovanými živými exponátmi nechýbal aj domáci reprezentant z ríše zvierat bemplínsky pastelový králik, ktorého sa podarilo vyšľachtiť tunajším chovateľom pred dvadsiatimi rokmi. Raritou králičej expozície boli aj vzácne meklenburské strakoše červené. "Tento druh vyšľachtili v Nemecku v 20 rokoch minulo storočia. Jeho červená farba je ojedinelá. Na východnom Slovensku to nemá nikto. Doniesli sme ich prvý," povedali Štefan Kmec a Ernest Šamko zo Sokolian.