bývajú v 15 kilometrovom pohraničnom pásme, si pri cestovaní z Ukrajiny nemôžu doniesť rovnaké množstvo tovaru bez cla ako ostatní obyvatelia Slovenska. Starostovia obcí pri hraniciach s Ukrajinou tvrdia, že sú týmto zákonom diskriminovaní. Iniciovali preto stretnutie s predsedom parlamentu. Susedné Maďarsko obyvateľov v pohraničnom pásme s Ukrajinou neobmedzuje. Aj po vstupe do Schengenu platia pre všetkých Maďarov rovnaké dovozné limity.
SOBRANCE. Zástupcovia 60 obcí, ktoré sa nachádzajú v 15-kilometrovom pohraničnom pásme sa nedávno stretli v obci Tibava v okrese Sobrance. Tvrdia, že novela colného zákona, ktorú schválil parlament koncom minulého roka je pre ich obyvateľov diskriminačná.
"Naši občania sú týmto zákonom znevýhodnení. Novela im neumožňuje rovnaké práva aké majú ostatní občania Slovenska, ktorí idú na Ukrajinu," hovorí primátor Sobraniec Štefan Staško. Novela sa týka aj obyvateľov tohto mesta. Zástupcovia pohraničných obcí na túto tému rokovali začiatkom týždňa aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Starostovia žiadajú o zmenu novely. Paška im prisľúbil, že bude iniciovať stretnutia zástupcov ministerstva financií a colnej správy.
Starostovia: Slovensko nad rámec
Starosta Tibavy Stanislav Zubaj hovorí, že novela obmedzuje ľudí nielen pri kúpe lacnejších cigariet a alkoholu. "Tak ako boli obyvatelia východného Slovenska zvyknutí cestovať za lacnejšími nákupmi do Poľska a Maďarska, teraz cestujú na Ukrajinu. Nakupujú rôzne komodity. Kým naši si môžu kúpiť tovar len za 20 eur, ostatní Slováci za 175 eur".
Slovensko prijatím novely využilo nariadenie rady Európy z roku 1983, ktoré hovorí, že členské štáty môžu znížiť hodnotu, alebo množstvá tovaru prepúšťaného bez cla, ak je dovážaný osobami s bydliskom v pohraničnom pásme. Zubaj dodáva, že iné krajiny to nevyužili a Slovensko nemuselo ísť nad rámec tohto nariadenia.
Obyvatelia pohraničia si v rámci tovaru oslobodeného od dovozného cla môžu doniesť na jednu cestu len 1 krabičku cigariet, najviac však 10 krabičiek do mesiaca. V nádržiach súkromných áut maximálne 60 litrov pohonných hmôt na jednu cestu.
Maďarsko svojich neobmedzuje
Vedúci konzulárneho oddelenia SR v Maďarsku Ladislav Tischler vysvetľuje, že ani po vstupe Maďarska do Schengenu sa doteraz platné colné limity na cigarety, alkohol a pohonné hmoty v krajine nezmenili.
"Na obyvateľov, žijúcich v 15-kilometrovom prihraničnom pásme s Ukrajinou, sa nevzťahujú žiadne výnimky z platnej colnej jurisdikcie. Colné zákony sú všeobecne platné pre všetkých obyvateľov Maďarskej republiky." Dodáva, že každý občan si môže z Ukrajiny na jednu cestu doniesť 2 krabičky cigariet (ročný limit je 10 kartónov), 1 liter tvrdého alkoholu, 5 litrov vína a kartón piva. Okrem plnej nádrže si môže ešte doniesť 10 litrov pohonných hmôt v kanistre. Uvedené limity platia na jednu cestu v priebehu jedného dňa. V prípade prekročenia uvedených limitov, je povinný dovezené množstvo cigariet, alkoholu a pohonných látok precliť. Limit pre bezcolný dovoz tovaru je 175 eur na jednu osobu a jednu cestu.
Tischler potvrdil, že z dôvodu výhodnejších cenových relácií uvedených komodít obyvatelia Maďarska často cestujú na Ukrajinu. "Ide najmä o obyvateľov prihraničného pásma."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín