MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Barokové bohoslužobné rúcho, ktoré pred vyše 250 rokmi vyšívala dcéra rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie, sa po rozsiahlych reštaurátorských prácach opäť vrátilo do Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Oprava rúcha z hodvábu trvala rok a stála takmer 100-tisíc korún. Stane sa novou historickou atrakciou múzea.
MICHALOVCE. Historické rúcho vyšila približne v polovici 18. storočia dcéra rakúsko-uhorskej panovníčky arcivojvodkyňa Alžbeta. Bola predstavenou kláštora v Insbrucku. Historici predpokladajú, že ho vyšívala niekoľko mesiacov, až rokov. Rúcho neskôr darovala jej sestra Mária Kristína svojej obľúbenej dvornej dáme grófke Anne Sztáray. Od roku 1766 bolo umiestnené v kostole v obci Staré v Michalovskom okrese, kde bolo po stáročia grófske sídlo rodiny Sztárayovcov. Od osemdesiatych rokov minulého storočia ho umiestnili v Zemplínskom múzeu. Historické rúcho z hodvábu bolo poškodené. Pred rokom Košický samosprávny kraj na jeho opravu vyčlenil 100-tisíc. Zreštaurovala ho Jána Bosáková.
Má nevyčísliteľnú hodnotu
Historik Martin Molnár vysvetľuje, že z historického pohľadu sa hodnota rúcha nedá vyčísliť. Jeho okraje sú lemované niťami zlatej farby. Úlohou reštaurátorských prác bolo upevniť okraje a jeho jednotlivé časti. „Všetko zostalo autentické s pôvodným hodvábom," dodáva. Rúcho je aj po 250 rokoch vo veľmi dobrom stave. Miestni kňazi ho používali len výnimočne, pri významných udalostiach a sviatočných bohoslužbách. Stane sa novou historickou atrakciou múzea. Prvýkrát ho predstavia verejnosti počas Medzinárodného dňa pamiatok 18. apríla. Múzeum zatiaľ zvažuje, či ho bude ako raritu vystavovať len raz do roka, alebo sa stane stálou súčasťou expozície barokových kostýmov.
Rúcho je opradené záhadou
Ako sa rúcho dostalo do obce Staré v Michalovskom okrese, je dodnes záhadou. Historici majú niekoľko hypotéz. Historik Martin Molnár hovorí, že v staršej maďarskej literatúre sa spomína svadba Jána Filipa Sztáray s neterou ostrihomského kardinála Barborou Migazzi. Svadba mala byť v kostole v Starom a mala sa jej zúčastniť aj samotná Mária Terézia. Rúcho mal byť jedným zo svadobných darov. Túto verziu však historici považujú za nepravdepodobnú. Prikláňajú sa skôr k druhej. Dcéra uhorskej panovníčky Mária Kristína, ktorej dvornou dámou bola Anna Sztáray, odišla v roku 1766 do Holandska. Bohoslužobné rúcho malo byť darom za jej oddané služby.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín