Odhalili najstaršie územie Michaloviec
V juhovýchodnej časti lokality Hrádok archeológovia opäť odkryli najstaršie a prvé obývané miesto na území Michaloviec. Lokalita, v ktorej od januára prebieha archeologický výskum patrí z historického hľadiska metropoly Zemplína medzi najdôležitejšie. Našli tu zvyšky obydlí a nádob, ktoré sú staršie viac ako 7-tisíc rokov. Patrili prvým roľníkom, ktorí sa tu usadili v dobe kamennej.
MICHALOVCE. Rozsiahly archeologický výskum prebieha v týchto dňoch pod Hrádkom neďaleko Hviezdoslavovej ulice v blízkosti dukelských kasární. Pravdepodobne bude posledným v tejto lokalite. Na tomto mieste má čoskoro vyrásť individuálna bytová výstavba. Archeológovia tu od začiatku roka objavili sedem zahĺbených objektov, z ktorých štyri patria neolitickým roľníkom, ktorí sa tu usídli v 6. tisícročí pred. n. l. Z objektov pochádza množstvo zdobenej keramiky, našli sa aj kamenné nástroje a časť hlinenej plastiky.
Jedinečná archeologická lokalita
Okolie Hrádku je pre archeológov veľmi atraktívnym územím. V jeho západnej časti prebiehal naposledy výskum v roku 2004. V blízkosti miesta, ktoré odkryli archeológovia začiatkom tohto roka sa archeologický výskum realizoval naposledy v 60. rokoch minulého storočia.
Tohtoročný výskum nariadil Krajský pamiatkový úrad Košice. Ide o oblasť od Agrostroja po dukelské kasárne, ktorá je na západe ohraničená štátnou cestou. Archeologický výskum robí spoločnosť Archeológia Zemplín, s. r. o. Spoločnosť ako prvá na východnom Slovensku získala oprávnenie Ministerstva kultúry SR na realizáciu archeologických výskumov. "Je to najstaršia časť mesta. Tu podľa všetkého začínalo jeho osídlenie. Staršie nálezy ako neolitické zatiaľ z mesta nemáme," vysvetlila archeologička PhDr. Lýdia Gačková.
Na skúmanej ploche prevažuje neolitické osídlenie. Ide o veľké oválne a okrúhle zemnice, objekty ktoré siahali do zeme aj 160 centimetrov. Prekryté boli strechou z prútia a slamy a slúžili buď ako obydlia, výrobné objekty alebo na uskladnenie potravín a tovaru. "Táto lokalita je dôležitá aj v rámci slovenského praveku," dodáva bádateľka. Zo siedmich nájdených objektov už preskúmali štyri.
Našli vzácnu keramiku
"Našli sme veľké množstvo keramiky. Desiatky nádob. Čo je dôležité, niektoré sa budú dať rekonštruovať". Neolit je podľa L. Gačkovej charakteristický tým, že sa v obydliach nachádzalo veľké množstvo hlinených nádob. Skrášľovali ich maľovanou a rytou výzdobou. Typické sú veľké zásobnicové nádoby, vysoké okolo 70 až 100 centimetrov. "Okrem keramiky nachádzame aj kamenné nástroje a kultové predmety. V januári sme na tomto mieste našli zlomok ľudskej plastiky, dolnú časť nôžky. Takmer identická sa tu našla na začiatku 60. rokov. Dúfame, že podobných nálezov bude viac. Neolitickí roľníci boli závislí na pôde a vyznávali kult plodivej sily zeme, symbolizovaný predovšetkým plastikami žien Venuší." objasňuje L. Gačková.
Archeológovia veria, že objavia ďalšie podobné nálezy. Hrobové objekty a kostrové nálezy zatiaľ nenašli. Okrem neolitických objektov preskúmali aj zásobnicovú jamu z doby bronzovej. Objavili tiež objekt s keramikou z 12. storočia. Výskum potrvá dokonca marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín