Zámer mesta začleniť zanikajúcu Práčovňu a čistiareň (PaČ) do Bytového podniku (BP) sa nedá uskutočniť. Práčovňu čaká likvidácia. Perličkou je, že
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dozorná rada si nárokuje odmeny.
TREBIŠOV. Oba podniky sú s. r. o. so 100-percentnou účasťou mesta. Podľa aktualizovaných informácií by ale ich spojenie mohlo položiť Bytový podnik na kolená.
Poslanci vlani v decembri schválili zánik Pač fúziou s Bytovým podnikom. Rozhodli o odvolaní členov dozornej rady PaČ, jedného z konateľov a zmene zakladateľskej listiny. Prednosta MsÚ Anton Schwartz upozornil na zistenia auditorky mesta. Tá pri vyhodnotení ekonomickej situácie Bytového podniku zistila, že slabá zima roku 2007 sa podpísala pod nepriaznivé čísla v tepelnom hospodárstve BP. Mesto tento rok očakáva zopakovanie situácie. Plánovanú fúziu s PaČ neodporúča: "Ak by došlo k fúzii, ekonomicky by sme ohrozili Bytový podnik."
Pred týmto krokom varujú aj čísla. Mesto prišlo na to, že V PaČ nezostali len záväzky zo sociálneho zabezpečenia a obchodného styku za asi 516-tisíc. Mesto ako jediný spoločník podniku poskytlo pôžičku. Ten ju nevrátil, zostala v jeho účtovníctve ako záväzok 644-tisíc korún. Ďalšou záťažou je účtovná strata za rok 2007 za 108-tisíc a za roky 2004-06 ďalších asi 1,1 milióna. To všetko by pri fúzii doľahlo na Bytový podnik. Schwartz má za to, že pre mesto je výhodnejšia likvidácia. Tej musí predchádzať rozpočtové opatrenie. "Treba vyčleniť financie na úhradu záväzkov v tomto subjekte. Potom by sa PaČ dala zlikvidovať a vymazať z obchodného registra. Je to racionálny a najmenej škodlivý spôsob," vysvetlil Schwartz.
Prvým krokom má byť vyčlenenie 516-tisíc korún (záväzky PaČ) ako pôžičky pre PaČ. K nim prednosta prirátal penále z omeškania, asi 100-tisíc korún. Druhým je dostať majetok PaČ do "nulového" stavu. Pôžička od mesta za 644-tisíc korún spôsobuje, že má "záporné vlastné imanie." Túto čiastku mesto navrhuje presunúť z mestského rozpočtu do PaČ s tým, že po likvidácii sa vráti ako likvidačný prebytok. Tretím balíkom je vyrovnanie strát podniku za roky 2004-07, spolu asi 1,2 milióna korún. Pikantériou je štvrtá suma odmeny členov Dozornej rady (DR). Členov bolo päť, každý mal poberať 2-tisíc mesačne. K plneniu nedošlo. Výkon DR poslanci pozastavili v máji 2007. Schwartz poznamenal, že "mesto bolo oslovené členmi rady." Celkovo by na ich odmeny malo ísť asi 330-tisíc korún! Prednosta pripomenul, že majú "na to právo." To, či ich mesto vyplatí, závisí od súčasných poslancov.
V diskusii poslanci kritizovali, že mesto im čísla poskytlo až na MsZ. Z financií schválili len uvoľnenie 620-tisíc korún na úhradu záväzkov z obchodného styku a sociálneho zabezpečenia vrátane sankcií. O ostatných "položkách" rozhodnú mimoriadne.
Lýdia VEREŠČAKOVÁ
lydia.verescakovakorzar.sk
NÁZORY
Vytočení poslanci
Finančné kľučky, ktoré prednosta navrhol, poslancov šokovali. Čísla, ktoré prezentoval, v materiáli do MsZ neboli.
Ján Papák (Smer) sa pýtal či tam bola dozorná rada kvôli odmenám: "Kde bolo mesto a rada, že sa nič nerobilo a neboli opatrenia? " Podľa neho musí byť "vyvedená zodpovednosť za to, že nezabránili likvidácii," resp. "mali sa prijať opatrenia, aby sa to nestalo." Nepáčilo sa mu "priveľa čísiel".
Anton Schwartz argumentoval, že je "ťažké zistiť, kto nesie zodpovednosť, lebo bolo úsilie, aby (podnik) vytváral zisky." Pripustil, že "boli straty, ktoré nevedel manažment PaČ ani MsÚ odstrániť." Čísla podľa neho chýbali, lebo sedenie s auditorkou bolo tesne pred MsZ. Podľa neho "neriešenie problému a strkanie hlavy do piesku nie je riešením."
Ján Grega (SNS) oponoval, že "hlava sa pchala do piesku predtým." Ani jemu sa nepáčia odmeny: "Keby tak fungovali podnikateľské subjekty, všetky by krachli. Pri hlasovaní budem proti." Zaujímalo ho, "z akých zdrojov sa to má zaplatiť."
Jozef Čičatko (Smer) chcel vedieť, aký vplyv by malo odloženie témy. Schwartz reagoval, že suma sa výrazne nezvýši. Čičatko navrhol odročenie. Schwartz povedal, že "širší finančný materiál sa dá pripraviť." To podporil Jozef Anďal (SDKÚ) a Miroslav Halapin( SDKÚ). Ten povedal, že technicky to "musí prebehnúť, je zbytočné to odďaľovať."
Rudolf Hrdlík (NEKA) navrhol schváliť 620-tisíc korún na úhradu záväzkov PaČ, aby nevznikali ďalšie straty. Práve jeho návrh napokon poslanci schválili. K téme sa vrátia.