Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Michalovce môžu mať vlastný aquapark

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.skMichalovce majú obrovský potenciál geotermálnej vody. V katastrálnom území mesta sa nachádza bohatý zdroj s

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk

Michalovce majú obrovský potenciál geotermálnej vody. V katastrálnom území mesta sa nachádza bohatý zdroj s teplotou vody 100 stupňov celzia. Samospráva plánuje prírodný zdroj využiť na úspornejšie vykurovanie mesta, nevylučuje ani výstavbu menšieho aquaparku s bazénmi. Náklady na realizáciu projektu predstavujú približne 360 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MICHALOVCE. V metropole Zemplína sa nachádza obrovský zdroj geotermálnej vody. Vyplýva to z prieskumov a štúdií, ktoré si nechala vypracovať miestna samospráva. Teplota vody dosahuje v hĺbke 1900 metrov viac ako 100 stupňov celzia. Je to viac ako v prípade zdroja, ktorý objavili v rekreačnom stredisku Kaluža na Zemplínskej šírave, kde plánujú rekreačno-oddychové centrum s celoročnou prevádzkou. Michalovčania chcú vodu využiť hlavne na lacnejšie vykurovanie domácnosti. Nevylučujú ani výstavbu menšieho aquaparku. Šírave konkurovať nechcú.

SkryťVypnúť reklamu

Lacnejšie vykurovanie a aquapark

Manažér projektu Ján Frena uviedol, že štúdie a výsledky geologických prieskumov potvrdili, že je tu veľký potenciál geotermálnej vody. "Každý, kto by nevyužil tento potenciál, bol by proti sebe. Otázka znie, či mesto nájde zdroje, aby bolo investorom a motorom ďalších prác a realizácie bezprostredných vrtov, alebo bude hľadať investorov, ktorí pôjdu spoločne s mestom do tejto aktivity," povedal Frena.

Oto Halás zo spoločnosti Slovgeoterm, a. s., vysvetlil, že pri vyťažení vody z hĺbky takmer dva kilometre by na výstupe - hlave vrtu dosahovala teplotu 85 stupňov. Je to stále dosť na vykurovanie domácností a prevádzkovanie aquaparku. Voda vystupujúca z vykurovacieho systému by dosahovala 40 stupňov a použila by sa v bazénoch. "Využiť geotermálnu vodu s takou teplotou len na vykurovanie by bolo plytvanie energiou," uviedol Halás. Teplota vody podľa neho však už nie je vhodná na výrobu elektrickej energie. Dodáva, že ide o značnú finančnú investíciu. Realizácia technologickej časti, výstavba tepelných rozvodov a výmenníkových staníc, ktoré by zabezpečili vykurovanie časti mesta, by stála 300 miliónov korún. Ak by chcelo mesto aj aquapark, vstupné náklady by sa vyšplhali na 360 miliónov. Ročné prevádzkové náklady sa odhadujú na približne 30 miliónov korún. Podľa odborníka sa dá projekt zrealizovať v priebehu troch rokov. Návratnosť vstupných investícií sa pri získaní grantu vo výške 60 percent odhaduje za 12 rokov. Mesto sa podľa Halása musí rozhodnúť čo ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Kapacita zdroja

Zdroj geotermálnej vody sa nachádza vo východnej časti mesta. Využitie bude mať pre obyvateľov viacero výhod. Zníženie ceny tepla, záruka energetickej sebestačnosti a zníženie závislosti na fosílnych palivách, zníženie emisií v meste, ktoré vznikajú spaľovaním. Možnosť sekundárneho využitia na rekreáciu, alebo vykurovanie skleníkov. Výdatnosť vrtu sa odhaduje na 15 l/s, ročná výroba tepla na 60-tisíc GJ. Využiteľný energetický potenciál je 3,5 MW.

Mesto chce šancu využiť

Primátor Viliam Záhorčák potvrdil, že záujmom mesta je tento zdroj využiť. "Primárne na vykurovanie, aby sme zmiernili náklady a chránili životné prostredie," povedal. Záhorčák nevylučuje ani výstavbu aquaparku. "Nie je naším zámerom ohroziť záujem Kaluže a Šíravy. Ak by sme niečo podobné robili, skôr by to bolo pre potreby mesta, nie megalomanské na spôsob Aquacity v Poprade". Mesto môže projekt zrealizovať tromi spôsobmi, buď si zoberie úver, bude sa uchádzať o európske zdroje, alebo bude hľadať spoluinvestora. Mesto sa podľa Záhorčáka nechce zaťažiť úverom. Bola by to podľa primátora posledná krajná možnosť. Na realizáciu vykurovania, prípadne vybudovanie aqaparku, sa bude snažiť získať financie z eurofondov, alebo hľadať silného partnera.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: kor

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 761
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 808
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 388
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 684
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu