ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Projekt zábavného parku Vtáčie údolie má ďalšiu slabinu. Naráža na zámery ochrancov prírody. Tí majú za to, že ešte pred výkupom pozemkov treba územie odborne posúdiť, pretože časť územia, na ktorom majú zábavný park vybudovať, mala byť vyhlásená za chránené územie. Investor a Prešovský samosprávny kraj (PSK) veria, že kvôli prísnym zákonom nebudú musieť od zámeru upustiť. Seriózny dialóg s ochranármi však doteraz nenadviazali.
HUMENNÉ. Holandský investor Darc Leisure na výstavbu zábavného parku potrebuje územie "na svahu Čiernej hory, situovaný smerom k obciam Chlmec, Ptičie a Porúbka." Projekt ráta aj s lesmi Vihorlatu na pozemkoch vo Vojenskom obvode (VO) Valaškovce. Opomínaným faktom je, že v lokalite, s ktorou počítajú, potrebujú aj pozemky v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Vihorlat. To je jedným z troch najvýznamnejších území na Slovensku pre hniezdenie chránených vtáčích druhov.
Jednou nohou v chránenom území
Splnomocnenkyňa spoločnosti Darc Leisure SK Katarína Martinová uviedla, že "v čase, keď si holandskí investori vybrali územie, nevedeli, že by malo byť vyhlásené za chránené." To bolo podľa informácii od PSK zhruba v roku 2006. Časť vybranej lokality bola už vtedy navrhovaným CHVÚ, zaradeným do sústavy členských krajín Európskej únie, známej ako Natura 2000. Zoznam navrhnutých území schválila slovenská vláda ešte v roku 2003. Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Veronika Fitzeková najskôr uviedla, že "projekt čiastočne okrajovo zasahuje do CHVÚ, ale neprekrýva sa s ním." Tomáš Blaškovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko oponuje. Hovorí, že o území zábavného parku sa informuje dosť rozpoluplne: "Objavili sa správy, že projekt len minimálne zasiahne do CHÚ Vihorlat. Pritom má zábavný park s rozlohou 450 ha spadať nielen do intravilánov obcí, ale aj do CHVÚ Vihorlat." Fitzeková to pri opätovnom oslovení nevyvrátila. Naopak, potvrdila, že " investor a PSK o tom vedia už od začiatku a snažia sa vyvíjať všetky aktivity, aby na tomto území svoj zámer realizovali."
Ochranárov obišli
Blaškovič priznal, že ich investor a ani PSK doteraz nekontaktovali. Správa CHKO Vihorlat potvrdila len to, že "v novembri 2007 si od nich PSK vyžiadal čísla parciel z navrhovaného CHVÚ Vihorlat. Odvtedy sa neozvali." Blaškovič dodáva, že na CHVÚ sa priamo akýkoľvek rozvoj nezakazuje, ale: "Projekty, alebo činnosti v nich nesmú ohroziť chránené druhy a ich biotopy, pre ktoré je územie zaradené do sústavy Natura 2000." Ochranárov znepokojuje aj súbeh s ďalšími aktivitami v tomto území. Okrem Vtáčieho údolia s cieľovou návštevnosťou milión ľudí ročne chcú investori v pohorí Vihorlatu budovať aj stredisko zimných športov Biele Kamene. "To podľa nášho názoru predstavuje taký tlak na územie, ktorý je v priamom rozpore s predmetom ochrany," myslí si Blaškovič. Fitzeková oponuje: "Investor chce vykonávať len takú činnosť, ktorá by pomohla zveľadiť prírodu územia a v zábavnom parku vytvoriť najlepšie podmienky pre živočíšne druhy." Za nie najšťastnejšie riešenie považuje, ak ochrana prírody projekt okliešti, alebo zastaví.
Rezort životného prostredia neinformovali
Blaškovič má za to, že projekty typu Vtáčie údolie sú žiaduce mimo chránených území(CHÚ). "Sú dôležitou doplnkovou ponukou cestovného ruchu ku prírodným hodnotám CHÚ." BirdLife Slovensko pripúšťa aj znepokojenie z príprav projektu: "Už sa pripravujú výkupy a prevody pozemkov. Pritom pravdepodobne zatiaľ vôbec neprebehlo odborné zisťovanie, či projekt nepoškodí chránené územie." Podľa neho "takýto postup môže zbytočne vyústiť do budúcich sporov a problémov pri povoľovacom procese, prípadne ohroziť celý projekt." Zarazení zostali aj na Ministerstve životného prostredia. Jeho hovorca Peter Višváder informoval, že "ministerstvo nemá žiadne informácie o plánovanom zábavnom parku Vtáčie údolie." Potvrdil, že postupuje tak "aby bolo CHVÚ Vihorlatské vrchy vyhlásené v čo najskoršom možnom termíne". Podľa Višvádera by sa tak malo stať "do konca roku 2008." Na Slovensku je už aktuálne platných 19 vyhlášok CHVÚ z celkového počtu 38.
Aktívna vláda
V návrhoch na uznesenie vlády, ktoré boli minulý týždeň dostupné na internete, bola aj zmienka o aktivite vlády v súvislosti s projektom Vtáčie údolie. Podľa materiálu na internete zvažovala, aby ministrovi životného prostredia uložila "riešiť vyňatie dotknutej časti navrhovaného vtáčieho územia Vihorlatské vrchy zo zoznamu navrhovaných chránených vtáčích území." MŽP SR o tom však nič nevie. Jeho hovorca povedal, že "MŽP SR nedisponuje informáciami o tom, že by toto územie nemalo byť vyhlásené za CHVÚ." Medzičasom spomínaná úloha pre ministra životného prostredia z návrhu na uznesenie zo zajtrajšieho zasadania vlády v Humennom zmizla. Višváder opätovne potvrdil, že "CHVÚ Vihorlatské vrchy zo zoznamu CHVÚ nikto z MŽP SR nevyradil."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín