Až päť z jedenástich zemplínskych miest vedú primátori, ktorí pochádzajú z učiteľského prostredia.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Lahôdkou sú Veľké Kapušany. Až troch primátorov, resp. hláv mesta, "vychovala" tunajšia slovenská základná škola.
Petrikána oslovovali "pani učiteľka"
Výnimkou nie je ani súčasný primátor Peter Petrikán. Mesto vedie od roku 2007. Študoval na muža nezvyčajný odbor učiteľstvo na 1. stupni. Na primátorskú stoličku si sadol ako riaditeľ slovenskej školy. Priznáva, že aj pri riadení samosprávy občas pričuchne k bývalému chlebíčku: "Minimálne doma, lebo máme dve deti. Radím aj sestre, ktorá je tiež učiteľka. Sme taká učiteľská rodina." Za najmilšiu spomienku zo školy považuje, že ho deti namiesto pán učiteľ oslovovali pani učiteľka: "Museli si zvyknúť, lebo na 1. stupni sú väčšinou ženy. Na škole som bol jediný. Pravdaže, počas štúdia nie! (smiech)" Na otázku, ktorá funkcia je lepšia, povedal, že "učiteľovanie v sebe skrýva viac krás, ako riadenie mesta." Nateraz by však nemenil: "Pre niečo som teraz tu a snažím sa robiť, čo je správne." Učiteľská profideformácia pristupovať k ľuďom mentorsky sa vraj u neho neprejavuje: "Neberiem ľudí okolo seba ako žiakov."
Záhorčák: Ako prvú otvára webstránku gymnázia
Michalovský primátor Viliam Záhorčák vyštudoval aprobáciu slovenčina dejepis. Od roku 2001 bol riaditeľom Gymnázia Pavla Horova. Primátorom je od roku 2007. Priznáva, že so školským svetom sa stretáva už len ako hlava mesta: "Ale je mi stále blízky. Učiteľom je človek na celý život." Vylúčil, že by si primátorský post občas mýlil s učiteľským: "Mentorovanie? To nie. To sa mi stáva skôr doma (smiech)." Primátorovanie ho prinútilo zmeniť garde nie on učí, ale sa učí. A či by sa rád vrátil do školy? "Občas áno, ale to sa nedá. Primátorovanie je výzvou a ja chcem veci dotiahnuť do konca. Na druhej strane na gymnáziu človek pomalšie starne, lebo je stále obklopený mladými." Apropó, keby sa mu zunovala primátorská stolička, môže odísť, kedy chce. Tesne pred voľbami do samosprávy ho školská rada zvolila za riaditeľa až do roku 2011! Gymnázium je stále jeho srdcovkou: "Ráno, keď prídem do práce, si ako prvú pozerám webstránku školy. Mám ju nastavenú ako domovskú."
Dulík bol chvíľu primátorom aj učiteľom
Za srdcovú záležitosť považuje učiteľstvo aj primátor Čiernej nad Tisou Tibor Dulík. V školstve si odkrútil 30 rokov, kým v roku 2003 z pozície zástupcu slovenskej ZŠ nastúpil ako primátor. Vyštudoval podobne ako Petrikán učiteľstvo na 1. stupni: "Učil som aj hudobnú, ale najmä som sa venoval športovo nadaným deťom. Bolo to veľa času navyše, ale stálo to za to." Výhodou bolo, že si tak urobil "suchý nácvik" na primátorovanie: "To chce človeka na 24 hodín, v školstve som robil tak 10 - 12 (smiech)." Aj preto má neraz chuť sa vrátiť pred katedru: "Občas mi to chýba. Každý deň chodím do práce okolo školy... Nateraz je potrebné dokončiť veci tu. Ale mám to prostredie rád, aj v piatok ideme na posedenie v súvislosti s Dňom učiteľov." Zaujímavý zážitok má z roku 2003: "Ako zástupca som pripravoval školy v prírode. Medzitým som sa stal primátorom. Nedalo mi to - zobral som týždeň dovolenky a šiel. Bol som aj primátor aj učiteľ."
Balogh: Pýtajú sa ho, kedy sa vráti
Spred katedry putoval na najvyššiu stoličku v meste aj primátor Kráľovského Chlmca Jozef Balogh. Prezradil, že vyštudoval maďarský jazyk a slovenčinu: "A keďže vtedy bolo málo telocvikárov, vybrali najlepších a získali sme aj kvalifikáciu na telesnú výchovu." Začínal ako telocvikár v blízkom Lelese. V školstve mal odkrútených 25 rokov, keď v roku 2003 nastúpil do samosprávy ako prednosta. Od roku 2007 je primátorom. Na učiteľovanie, hoci len rekreačné, už čas nemá: "S učiteľmi som ale v styku stále. Aj doma, lebo manželka a dcéra sú tiež učiteľky."
Jeho najmilšie spomienky sa viažu na učilište, kde dostal bojovú úlohu zostaviť nový pedagogický zbor: "Podarilo sa a bol to dobrý pocit.". Istý čas pripravoval deti aj na recitačné súťaže: "Aj ja som recitoval a hral v ochotníckom divadle." Priznáva, že jeho žiaci ho na ulici stále oslovujú pán učiteľ alebo riaditeľ: "Myslia si, že som na dôchodku a pýtajú sa, kedy sa vrátim. " Rozdiel medzi primátorským a riaditeľským chlebíčkom? "Nečakal som, že do chodu mesta až tak zasahuje politika. Na škole to nebolo." Primátorovanie by vymenil za učiteľovanie, ale "len keby mohol učiť na súkromnej škole s dobrým kolektívom a žiakmi (smiech)."
Primátorka deti učila názorne...
Na rozdiel od svojich 4 kolegov má sečovská primátorka Monika Bérešová titul RNDr. Vyštudovala Prírodovedeckú fakultu, jej doménou je dvojica žiackych strašiakov matematika a fyzika. Kým nastúpila v roku 2003 z postu riaditeľky školy ako primátorka, odkrútila si 22 rokov v školstve. Na doučovanie detí príbuzných už čas nemá. So školským svetom je ale v spojení stále: "Dokonca priamo sa matematikou, stále som predsedkyňa matematickej olympiády pre okres Trebišov." Na učiteľské časy má dobré spomienky: "Snažila som sa deti matematiku učiť tak, aby si ja zapamätali na celý život." Svoje o tom vedia jej žiaci, ktorých učila doslovne názorne. Úsmevne si spomína na učivo o prevracaní zlomkov: "Vybrala som si najsubtílnejšie dieťa z triedy. Hlava bola čitateľ, nohy menovateľ. Potom som ho prevrátila dole hlavou. Hneď pochopili a verím, že to vedia dodnes (smiech)." Na otázku, či je lepšie učiteľovanie alebo primátorovanie odpovedala: "Krása učiteľstva je v tom, že v triede sa hrá fér (úsmev)." A či trpí profideformáciou: "Snažím sa, aby som nepôsobila mentorsky. Keď sa mi to stane, zasvieti mi kontrolka a spamätám sa."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín