Chcú napojiť byty a firmy na políciu
Michalovská samospráva plánuje zabezpečiť ochranu majetku obyvateľov mesta a firiem pripojením na nový bezpečnostný systém. Majitelia bytov, rodinných domov, kancelárii a obchodov sa budú môcť napojiť na 24-hodinový alarm, na ktorý bude dohliadať mestská polícia. Mesto chce ochranu zabezpečiť v spolupráci so súkromnou firmou.
MICHALOVCE. Pripojením nehnuteľností na pult centralizovanej ochrany sa zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom rokovaní. Samospráva chce novou službou zabezpečiť lepšiu ochranu nehnuteľného majetku na území mesta. Za službu si budú záujemcovia platiť.
Lacnejší ako štátna polícia
V súčasnosti môžu podnikatelia a firmy využívať ochranu prostredníctvom systému, ktorý prevádzkuje štátna polícia. Napojené sú naň aj niektoré mestské organizácie a školy. Rovnakú službu chce spustiť aj miestna samospráva prostredníctvom mestskej polície. Pult ochrany, ktorý sprevádzkuje mesto, má byť podľa magistrátu pre Michalovčanov lacnejší. Napojenie bytu vyjde mesačne na približne 300 korún. Malé obchody, školy a kancelárie by platili okolo tisíc korún. Zlatníctva, čerpacie stanice približne 2,5-tisíca korún mesačne. V prípade narušenia objektu by na miesto vyrazila hliadka mestskej polície. Mesto už vykonalo predbežný prieskum. O ochranu prejavilo záujem 65 subjektov.
Ochrana so súkromnou firmou
Poslanci rozhodli o prevádzkovaní systému v spolupráci so špecializovanou súkromnou firmou, ktorá už má v tejto oblasti skúsenosti. Mesto ju vyberie prostredníctvom verejnej súťaže. Uprednostňuje to aj samotná mestská polícia. Technické a administratívne činnosti zabezpečí firma. V priestoroch polície bude stredisko registrácie poplachov. Polícia bude zabezpečovať výjazdy k chráneným objektom 24-hodín denne. Na základe zmlúv si mesto a firma finančný príjem z ochrany rozdelia. Podobná spolupráca už funguje vo viacerých mestách. Napríklad vo Zvolene, Ružomberku, Martine a Humennom. Ak by Michalovce išli de tejto investície samostatne, na zakúpenie a prevádzkovanie pultu, montážneho vozidla, pripojenie objektov a vyškolenie technikov by potrebovali vyše 2,5 milióna korún.
Kritika poslancov
Zabezpečenie ochrany v spolupráci s firmou kritizovali opoziční poslanci. "Chýba tu súhrna ekonomická analýza. Je tu len pre alternatívu ak si to kúpi mesto z vlastných zdrojov," povedal poslanec Martin Pado. Dodáva, že návratnosť investícii by bola rýchlejšia, ak by firma získala ďalšie subjekty. "Nie som presvedčený o tom, že spôsob vstupu do toho s niekým iným je tým najlepším," dodal. Poslanec Jozef Bobík hovorí, že mu prekážajú technické podmienky a parametre zariadenia pultu ochrany, ktoré sa objavili v poslaneckých materiáloch. "Sú príliš technické a vychádzajú z vlastnosti niektorého konkrétneho výrobku. Z hľadiska verejného obstarávania by to tak nemalo byť. Príliš definujú hotové výrobky a tým pádom diskvalifikujú iných možných dodávateľov," povedal. V poslaneckých materiáloch bolo uvedené aj to, že firma by už pri vstupe do výberového konania mala mať napojených ďalších približne 60 vlastných objektov. "Nie som taký podozrievavý, ale nedá sa vylúčiť, že znovu by sme preferovali nejakú firmu," dodal Bobík.
Výber prostredníctvom súťaže
Primátor Viliam Záhorčák na rokovaní vysvetlil, že údaje v poslaneckých materiáloch nie sú podmienkami súťaže. Išlo len o predbežné teoretické technické parametre informatívneho charakteru. "Nie sú to pripravené podmienky pre výberové konanie," dodal viceprimátor Benjamín Bančej. Mesto podľa Záhorčáka vymenuje komisiu, ktorá pripraví súťažné podklady a kritéria.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín