K téme jeho oživenia sa pravidelne vracali opoziční poslanci. Mesto dôvodilo, že na investície doň nemá financie. Poslanci navrhli, aby ho prenajalo alebo sa uchádzalo o peniaze z eurofondov na jeho rekonštrukciu. Samospráva napokon ani do jednej z alternatív nešla. Obávala sa návštevnosti neprispôsobivých občanov. Ešte vlani zvažovala jeho prenajatie podnikateľskému subjektu. Tender napokon nevypísala. Koncom roka poslanci prijali nový územný plán. Plocha je určená ako oddychová zóna.
Roky sa tu nič nedialo. Kúpalisko zarastalo krovím a vysokou trávou. Stretávali sa tu asociáli. Až prednedávnom ho vyčistili aktivační pracovníci.
"Myslela som, že sa ide niečo robiť, ale skončilo to vykosením. Po dlhých rokoch vidno, aký veľký areál to je. Až hriech, že ho mesto nechalo schátrať," uľavila si staršia pani z bytovky neďaleko.
Jej sused dodal, že po večeroch sa tam stretávajú mladí: "Mesto by malo kúpalisko sprevádzkovať alebo celkom uzavrieť."
Obavy z rozpadnutých bazénov neskrývala mladá mamička: "Dostanú sa tam aj menšie deti. To miesto je nebezpečné. Ak to mesto nechce opraviť, bazény by malo zasypať."
Väčšina oslovených by oživenie kúpaliska privítala. "Keď už zaplatím v Trebišove 70 korún, zaplatil by som ich aj tu. A mal by som to blízko. A mohli by sa tam v lete robiť diskotéky pod holým nebom," hovorí 17-ročný Marek.
Edita si myslí, že by tu mala byť minimálne oddychová zóna: "Na prechádzky, s preliezačkami pre deti. Ihriská, športoviská - niečo na oddych. To miesto je pekné a ďaleko od cesty. Okrem námestia v meste niet kam ísť."
Definitívne končí
Primátorka mesta pre Korzár uviedla, že plány na oživenie kúpaliska sú minulosťou. Vysvetľuje, že bazény nikdy neboli bazénmi: "Málokto tuší, že to boli požiarne nádrže, len sa využívali ako kúpalisko. Uzavreté bolo, lebo nespĺňalo hygienické normy."
Pripúšťa, že areál je ideálnym miestom na oddych, možné podnikateľské zámery ale budú musieť počkať: "Nateraz sme ho nechali vyčistiť kvôli bezpečnosti, ale tento rok sa tam nič iné robiť nebude. Akurát sa zasypú bazény, respektíve nádrže. Sú nebezpečné."
O víziách do budúcnosti špekulovať nechcela: "Určite mesto do ničoho nepôjde samé. Najpravdepodobnejšie je spolufinancovanie systémom súkromno-verejného partnerstva."
Lýdia VEREŠČAKOVÁ
lydia.verescakovakorzar.sk
VIZIE
Športoviská budú na školách
n Podľa primátorky bude oddychovo-relaxačnou prioritou tohto roka vybudovanie viacúčelových ihrísk na oboch základných školách na Obchodnej aj Komenského ulici.
Mesto reagovalo na výzvu Vráťme šport do škôl. Jej cieľom bolo vybudovať športoviská, ktoré majú cez deň slúžiť školákom a po vyučovaní a počas víkendov širokej verejnosti. "Získali sme na obe školy 1,2 milióna korún. Športoviská sa urobia v priebehu tohto roka." Výhodou je aj priestorové rozloženie, školy sa nachádzajú na opačných stranách mesta.
Športovať sa dá na tenisových kurtoch hneď pri kúpalisku. Od mesta ich má prenajaté tenisový klub senior. Ten pravidelne organizuje turnaje. V pláne je výstavba ďalšieho kurtu. Skateboardingu, kolieskovým korčuliam a loptovým hrám sa môžu mladí venovať na ihrisku na Spojenej strednej škole. Nevýhodou je, že jej zriaďovateľom nie je mesto, ale samosprávny kraj. Najmä mladí Sečovčania by podobné ihrisko privítali v centre alebo na sídlisku.
Podľa poslanca Dobránskeho má potenciál aj veľká plocha medzi vlakovou stanicou a Sládkovičovou ulicou. Kedysi tu bola vodná nádrž: "V zime sa tu dalo korčuľovať, hrať hokej. V lete plávať, dokonca člnkovať. Neskôr nádrž zasypali. Je to veľká škoda."