MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Nevidiaci a slabozrakí obyvatelia Michaloviec denne zápasia s množstvom prekážok a problémov. V každodennom živote pravidelne narážajú na bariéry, ktoré im strpčujú život. Skonštatovali to členovia Únie nevidiacich a slabozrakých v Michalovciach na spoločnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v Zemplínskom osvetovom stredisku. V meste chýbajú výrazne označené priechody pre chodcov, svetelné signalizácie so špeciálnym ozvučením pre nevidiacich a bezbariérové prístupy v centre mesta.
MICHALOVCE. Organizácia nevidiacich a slabozrakých v Michalovciach združuje 65 členov. Trpia rôznymi poruchami zraku ako šedý zákal, nádorové ochorenia, tuberkulóza očí, krátkozrakosť a ďalšie. Na členskej schôdzi, ktorá sa koná každé dva roky, hovorili nielen o problémoch, ale aj o nových legislatívnych zmenách, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú.
Bariéry v meste
Predsedníčka organizácie Mária Lörincová vysvetľuje, že nevidiaci denne zápasia s prekážkami, ktoré zdravým ľuďom pripadajú jednoduché a bezproblémové. "Zle sú označené priechody pre chodcov. Pre slabozrakých sú výhodné farebné červeno - biele pruhy. Lepšie ich vidno. Bolo by dobré, ak by ich v meste bolo viac. Nie na všetkých priechodoch, kde sú semafory, je aj ozvučenie. Klepáč, ktorý nám signalizuje, že je zelená, chýba na viacerých dôležitých križovatkách".
Na prekážky narážajú nevidiaci aj v centre mesta. "Mnohé obchodíky a firmy si urobili schody, ktoré zasahujú do pešej zóny. To je pre nás nečakaná prekážka. Taktiež aj reklamné tabule, ktoré dávajú uprostred chodníka," dodáva Lörincová. Neľahké je aj čakanie na mestskú dopravu. "Na prichádzajúcom autobuse nevidíme číslo spoja. Pomohlo by nám zvukové ohlásenie autobusu." Na svoje problémy chcú upozorniť aj vedenie mesta a hľadať spoločné riešenia.
Dobrovoľníci a psíky
Dôležitými pomocníkmi v ich každodennom zápase s prekážkami sú aktivační pracovníci a dobrovoľníci. Nevidiacim pomáhajú s nákupmi, vedú ich k lekárovi, na poštu, čítajú im dennú tlač a z kníh. "Dobrovoľníci sú naši priatelia. Pomáhajú nám pri organizovaní zájazdov a rôznych akciách," hovorí Lörincová. Neodmysliteľnými pomocníkmi sú aj špeciálne vycvičené vodiace psy. Zatiaľ majú v michalovskej organizácii psíkov len dvaja členovia. "Je to drahá záležitosť. Vycvičený psík stojí približne 200-tisíc korún."
Mladým nevidiacim a slabozrakým chýba pri ich vzdelávaní špeciálna výpočtová technika, ktorá by im pomohla prekonávať ich hendikep. Mnohí preto navštevujú krajské stredisko v Košiciach, kde prebieha špeciálna výučba na počítačoch s ozvučením. Nevidiaci v Michalovciach nemali donedávna ani vlastné priestory. Istý čas sa dokonca stretávali v krčme. Pred rokom im vyšla samospráva v ústrety a poskytla im priestory v budove starého súdu v centre mesta.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín