Obec Somotor v Trebišovskom okrese sa pripravuje na referendum. Občania túto sobotu rozhodnú, či starostka obce Silvia Stropkayová (Smer-SD) zostane ďalej vo funkcii. Návrh na vypísanie referenda o jej odvolaní dali poslanci. Podporili ho ôsmi z deviatich.
SOMOTOR. Poslanci tvrdia, že starostka ich o ničom neinformuje a nespolupracuje s nimi. Stropkayová tvrdí opak. Za neochotou poslancov spolupracovať vidí politické pozadie. Kvôli vyostreným vzťahom si na obecnom úrade podávajú kľučky kontrolóri a polícia.
Napäté vzťahy
Stropkayová (ešte ako NEKA) starostuje od roku 2003. Na poste nahradila Arpáda Majoroša (SMK). Ten bol jej protikandidátom aj vo voľbách v roku 2006. Od januára 2008 sa stal hlavným kontrolórom. Poukazuje na sporné veci, ktoré objavil pri kontrolách. Zapravdu mu dávajú aj poslanci. Tvrdia, že starostka porušuje zákony, s rozpočtom manipuluje podľa ľubovôle, mení organizačnú štruktúru obecného úradu, odmeňuje ľudí podľa uváženia a podobne. Vyčítajú jej nejasnosti okolo investičných akcií.
Na starostku podali trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ona na troch z nich za osobné napadnutie. Všetky sa skončili zamietnutím. Začiatkom februára na úrad "zavítal" Najvyšší kontrolný úrad. Správa z kontroly zatiaľ nie je. Poslanci vypísali referendum.
Kauza krízové centrum
Hlavný kontrolór Arpád Majoroš za najspornejšiu považuje rekonštrukciu krízového centra. Budova patrila štátnym majetkom. Tie sa dostali do konkurzu: "Dlhovali nám 2 milióny na daniach. Správca konkurznej podstaty navrhol vyrovnanie budovou s tým, že obec doplatí 400-tisíc. Nesúhlasil som. Keď nastúpila starostka, obec zaplatila až 600-tisíc a ďalších 180 za pozemok v inej časti obce."
Podľa neho ide o nevýhodnú kúpu. Po nástupe Stropkayovej obec na rekonštrukciu získala peniaze z ministerstva práce a cez Fond sociálneho rozvoja. Majoroš zistil, že zmluva s úradom práce bola podpísaná 19. októbra 2005, projekt mal byť ukončený do 30. novembra: "Fyzicky sa práce robili až v roku 2006, centrum bolo odovzdané v auguste 2007."
Stropkayová reaguje: "Znalecký posudok polície dokázal, že financovanie krízového centra bolo v poriadku. Rovnako aj kontrola NKÚ." Podľa starostky "žiadne sankcie obci nehrozia." Podľa nej nejde o nedostatky, ktoré by ju mali stáť miesto.
Kvôli podozreniam poslanci podali trestné oznámenie. Znalecký posudok odhalil chyby, ale zneužitie právomoci verejného činiteľa sa nepreukázalo.
Spor a odmeňovanie
Za sporne využité vnímajú poslanci aj granty na skládku a amfiteáter: "Na skládke je namiesto zeminy piesok. Ten vymylo a odhalilo izolačnú látku. Nekvalitná práca! Na amfiteátri je vykázaných 280 m3 betónu, hoci je tam maximálne 10," dodáva poslanec Ján Juhász (SMK).
Stropkayová považuje podozrenie s betónom na amfiteátri za smiešne: "V tých 280 m3 sú aj práce, ktoré sa vtedy robili v škole."
Za vrchol mrhania verejnými financiami kontrolór považuje súdny spor obce s firmou Ekostav. Ten obec žaloval za to, že napriek zmluve o dodávke uprednostnila inú. Podľa Majoroša to "bol vopred vyhratý spor." Poslanec Jozef Kocsis (SMK) dodáva, že obec kvôli tomu menila právnika: "Tomu bolo vyplatené 87- resp. 134-tisíc korún, hoci sme spor vyhrali. Dostal zaplatené dvakrát. Od obce aj žalobcu, ktorý prehral."
Starostka tvrdí, že ak sa poslancom nepozdáva skládka, mali dať podnet: "Kontrola tam bola a všetko bolo v poriadku. Spor s Ekostavom nebol vopred vyhratý, práve naopak! Mohli sme prísť o 1,5 milióna, ale vyhrali sme, lebo nový právnik našiel spôsob. Tých 220-tisíc si zaslúžil."
Majoroš pri kontrolách zistil nedodržanie organizačnej štruktúry a chaotické vyplácanie odmien na úrade: "Sú tam 2 ľudia navyše. Odmenám nepredchádzal návrh, neboli schválené poslancami. Jeden človek tak dostal odmenu až 16-krát (72-tisíc korún), v osobných príplatkoch ďalších 55- a za zastupovanie ešte 11-tisíc korún."
Poslancov dožral návrh na odmeny v rozpočte na roku 2008. "Spolu 450-tisíc korún, čo je 6 250 mesačne na osobu. Vlani to bolo 400-tisíc. Mimo schváleného rozpočtu," hovorí Kocsis. Tvrdí, že o rozpočtových zmenách ich starostka neinformuje: "Dozvieme sa ich až pri správach o plnení rozpočtu. Keď sme sa pýtali, padali tvrdé slová." Osobné spory riešila polícia: "Starostka podala trestné oznámenie, že sme ju napadli, ale nepreukázalo sa to."
"Ak poslanci hovoria o zmenách rozpočtu, zabudli, že návrhy som dávala. Ignorovali ich, nič neschválili a potom kritizovali pri plnení rozpočtu. Tým blokovali chod obce," oponuje Stropkayová. Odmeny sú podľa nej výhradnou právomocou starostu. V poriadku je aj nadstav dvoch ľudí na úrade: "Organizačná štruktúra bola zle nastavená. Upozorňovala som na to, ale nepočúvali."
Pozadie referenda
Stropkayová tvrdí, že za jej odvolaním je politika: "Majoroš (SMK) prehral voľby a nevie sa s tým zmieriť. Po voľbách je 8 z 9 poslancov za SMK. Postupujú v duchu hesla: Kto chce psa biť, palicu si nájde. Veď len zvážte, akú koalíciu vytvorili SNS-HZDS-SMK."
O referende prvýkrát poslanci rozhodli 15. novembra: "Môžu ho navrhnúť poslanci, ak došlo k porušeniu zákonov. To sa podľa nás stalo." Starostka uznesenie vetovala. O necelý mesiac poslanci referendum potvrdili a vyhlásili na 15. februára 2008. "Úrad nekonal. Až teraz sme dali nový termín na 19. apríla," tvrdia poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín