zdržanlivých, ale aj kladných postojov. Podľa primátora výstavba elektrárne pomôže životnému prostrediu. Na nedostatočnú pozornosť tejto problematike upozornila nezávislá poslankyňa. Navrhla internetovú diskusiu.
STRÁŽSKE. "Dôvodom našej účasti na zasadnutí bolo upozorniť na to, že zámer výstavby uhoľnej elektrárne má množstvo nedostatkov, chýbajúcich a zavádzajúcich údajov," uviedol člen Občianskeho združenia Priatelia Sophie Michal Sabo. Aj on sa zapojil do petičnej akcie proti výstavbe elektrárne. Považuje za alarmujúce, že predkladatelia zámer stavajú na údajoch spred 22 rokov! Podľa aktivistov bude mať elektráreň negatívny dopad na životné prostredie a zdravie ľudí žijúcich nielen dva kilometre od mesta, ale aj vo veľkej časti už zaťaženého Zemplína.
Verejné sympatie
Primátor Vladimír Dunajčák to vidí opačne. Uviedol, že sa na vec pozerá cez prizmu pracovných príležitostí a príjmov pre mesto. Podľa dostupných informácií má elektráreň priamo zamestnať 50, nepriamo 100 - 200 ľudí. Ročný príjem do mestskej kasy odhaduje na 11 miliónov korún. Zrušením prevádzky teplárne, ktorá ide na hnedé uhlie, podľa neho nová elektráreň na čierne uhlie zníži emisie a tým skvalitní životné prostredie. Podľa väčšiny poslancov by bola elektráreň len zlomkom toho, čo kedysi v Strážskom bolo. Miloš Marko (SDKÚ-DS) sa domnieva, že podľa analýz by malo byť mesto dokonca pod akýmsi ochranným dáždnikom pred emisiami.
Kampaň proti
Sabo ich upozornil, že proti výstavbe beží na Zemplíne petícia a podpisujú sa aj Strážčania. Začala sa 18. marca. Podľa odhadov ju podpísalo už asi 3-tisíc ľudí zo Zemplína. Nesúhlas s výstavbou deklarovali samosprávy Brekova, Pustého Čemerného, Starého, Michaloviec aj Sniny. Sabo tvrdí, že je čas, aby občania do procesu legitímne zasiahli: "Inak nám tu namiesto obilia ako huby po daždi porastú nielen uhoľné elektrárne."
Nezáujem Strážčanov o problematiku megastavby dokumentovali prázdne stoličky v zasadačke. Z obyvateľov mesta neprišiel na verejné rokovanie nikto. Poslankyňa Lýdia Harmanová (NEKA) si myslí, že poslanci elektrárni nevenovali dostatočnú pozornosť. Navrhla, aby sa na webstránke otvorila na túto tému verejná diskusiu. Poslanci návrh schválili. Primátor sa nechal počuť, že nie je vylúčené mimoriadne rokovanie o elektrárni.
ANNA KORNAJOVÁ
anna.kornajovakorzar.sk
Genéza udalostí
n Na zasadnutí mestského zastupiteľstva 13. decembra 2007 zástupcovia firmy J&T GROUP prezentovali zámer výstavby elektrárne v areáli Chemka Strážske. Zastupiteľstvo neprijalo žiadne uznesenie. Ministerstvo životného prostredia 11. februára doručilo magistrátu list o zámere navrhovateľa TP2, s. r. o., Bratislava postaviť v areáli Chemka Strážske elektráreň s výkonom 700 MWh a stavu prvého bloku s výkonom 350 MWh. Tieto informácie mesto sprístupnilo na verejnej informačnej tabuli, internetovej stránke a v mestskom rozhlase. Poslanci na zasadnutí 12. februára opäť neprijali žiadne uznesenie.
n Podľa údajov z obchodného registra 16. februára Chemko Strážske ukončilo svoje spoločníctvo v eseročke TP2. Ako jediný spoločník tam figurovalo od 20. apríla 2004. Novým spoločníkom TP2 sa stala spoločnosť Forax property limited z Cypru. Jediným konateľom TP2 je Tomáš David MBA z Prahy.
* * *
Stanovisko mesta či komisie?!
n Stanovisko k zámeru poslalo mesto Strážske ministerstvu životného prostredia 29. februára. V ňom neodmieta elektráreň, ak stavba nebude mať za následok oživenie tzv. trojuholníka smrti. V pripomienkach požaduje vypracovanie rozptylovej štúdie, ktorá sumárne zhodnotí vplyv oboch blokov elektrárne, berúc do úvahy aj plán výstavby kotla K24, minioceliarne a prevádzok v areáli Chemka, vrátane pozastavených. Žiada meranie emisií a oboznámenie občanov Strážskeho s výsledkami monitoringu. Nesúhlasí, aby sa popoloviny ukladali na skládke Pláne, odporúča len odkalisko Poša. V liste uvádza: "K dnešnému dňu nebola zo strany občianskej verejnosti vznesená žiadna pripomienka k zámeru." Stanovisko podľa primátora vypracovala komisia životného prostredia! Predtým, ako bolo na ministerstvo poslané, sa ním zastupiteľstvo nezaoberalo a neprijalo k nemu žiadne uznesenie!
Autor: Gympl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín