kopíruje stav v samospráve.
Antagonizmus starostky a poslancov láka k prirovnaniu na dvoch kohútov na jednom smetisku. Obaja chcú rozhodovať, čo, kedy a ako s dedinou, resp. peniazmi, ktoré do nej a cez ňu tečú. Možno vyčítať poslancom, že to chcú vedieť a rozhodovať? Možno vyčítať starostke, že keď s nimi nevie nájsť spoločnú reč, zvolila si cestu, aby dedina fungovala? Aj s chybami? A tie sa kopia jedna na druhú. Minimálne preto, že bez nich mnoho vecí robiť nemôže a nesmie. Zákon je jasný - starosta, resp. obecný úrad pripravuje, navrhuje, predkladá, poslanci rozhodujú. Všetci sú na jednej lodi vstupenku im dali voliči. Čo sa však stane, keď si títo cestujúci nesadnú?
Somotor je príkladom: "ona" nenavrhuje, "oni" nemajú čo schváliť! Pýtajú sa, prečo nevieme, kam idú peniaze? Ona: Lebo im všetko vadí a máločo schvália. Tak robí, čo považuje za správne. S chybami v odmeňovaní, čerpaní verejných zdrojov, ich rozdeľovaní. A takto sa to opakuje dokolečka. Polícia a kontroly sú kulisou celého cirkusu. Nedôvera rastie, diskusie sa zvrhávajú do útokov na oboch stranách. Ide o jediné presadiť svoju pravdu. Vyhrať bitku. Uvedomujú si obe strany, že obec sa ocitla v symbolickej vojne? A oni vojnový stav udržujú? Možno nevedomky, to však na realite nič nemení.
Alternatívy ukončenia sú dve: kapitulácia jednej zo strán alebo prímerie. Referendum bolo pokusom ukázať starostke, že zbrane by mala zložiť ona. Nevyšlo to. Memento zostalo pred rokom ju 386 ľudí chcelo, teraz ju 488 ľudí nechce! Čo bude teraz? Príde odplata? Nájde teraz starostka spôsob, ako prinútiť kapitulovať poslancov? Asi tiež neúspešne? A potom budú zase na rade poslanci? A po nich ona? Bitka na bitke? Koniec vojny v nedohľadne? Pozor, koniec mandátov na rozhodovanie v dohľadne je! Uvedomujú si obe strany, že víťaz neexistuje, ale porazených budú stovky? Všetci Somotorčania!
Je najvyšší čas zaradiť spiatočku. Tá sa zasekla. Existuje jediné riešenie: spustiť rokovania o prímerí a nájsť spoločnú reč v zásadných veciach. Odblokovať projektové aktivity, ktoré prinesú obci peniaze od štátu či z Európy. Dohodnúť sa na kompromisnom rozpočte a žiadať jeho prísnu kontrolu. Priznať si obojstranne kompetencie a vzájomne sa kontrolovať. Doteraz to bolo: Prečo by sme mali (ustúpiť)? Teraz nech je: A prečo nie? Rovnakú otázku si totiž o dva roky môžu klásť aj voliči pri volebných urnách. Len namiesto ustúpiť bude: zvoliť ich či ju?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín