lokalite Čarná hora je totožná s tými, na ktoré si uplatňujú reštitučný nárok. Teraz patria do Vojenského obvodu Valaškovce.
HUMENNÉ. Čarná hora sa skloňuje v súvislosti s projektom, v prospech ktorého sa tunajšie pozemky snaží od armády získať Prešovský samosprávny kraj (PSK). Na nedávnom valnom zhromaždení sa podielnici spoločenstva vyjadrili, že ich informácie o lokalite a rozlohe parku uviedli do rozpakov. Záhadou je, že nevedia zistiť, o ktoré parcely z vojenského obvodu (VO) má vlastne investor záujem.
Na vrátenie čakajú 4 roky!
Domnievajú sa, že keďže je vo VO Valaškovce - juh a stred len jedna Čarna hora, môže ísť aj o lesy, ktoré chcú reštituovať. "Spolu 85 spolupodielnikov si na ne nárokuje už od decembra 2004," povedal predseda spoločenstva Július Mašlej. Spolu ide o pozemky s rozlohou viac ako 137 ha v spodnej časti svahu Čarnej hory. Vrchné pásmo pozemkov siaha až do blízkosti Kyjovského pralesa.
Po prvých informáciách o projekte Vtáčie údolie načas PSK na svojej internetovej stránke zverejnil aj zámer Darc Leisure SK. Súčasťou bola mapa územia parku: "Z nej pre nás vyplynulo, že je viac ako pravdepodobné, že juhovýchodne od vrcholu Čarnej hory rátajú aj s pozemkami, ktoré chceme reštituovať."
Od dverí k dverám
Keďže PSK informácie o projekte v doterajšej kolónke na internetovej stránke už nemá, majitelia pozemkov nevedia, na čom sú. Sú ich obavy oprávnené?
Hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková zoznam pozemkov, ktoré žiadajú od ministerstva obrany na projekt, poskytla. Vymenovala 12 parciel s novými parcelnými číslami. Čísla starých, z ktorých by bolo jasné, či ide aj o tie reštituované, sme sa nedozvedeli.
Pátrali sme teda na ministerstve obrany. Jeho hovorca Vladimír Gemela nás po otázkach, aké sú pôvodné parcelné čísla pozemkov, ktoré by po schválení projektu mal štát previesť na investora, šalamúnsky odkázal na ministerstvo hospodárstva. Jeho hovorca Branislav Zvara reagoval, že v súčasnosti ešte nemajú o projekte žiadne informácie.
Žiadajú zaplombovanie pozemkov
Bezvýsledné chodenie od dverí k dverám prestalo baviť aj urbárnikov. "Valné zhromaždenie urbariátu rozhodlo, že požiada kataster o to, aby dal na pozemky, ktoré chceme reštituovať, plombu," uviedol. Urbariát reagoval aj na výzvu PSK v rámci oznámenia o začatí obstarávania urbanistickej štúdie (UŠ) záujmového územia Vtáčie údolie. Žiadal, aby mu dotknuté inštitúcie poskytli svoje stanoviská a pripomienky súvisiace aj s možnými obmedzeniami. "Listom sme dali najavo, že pokiaľ sa zámer týka aj našich pozemkov, nesúhlasíme, aby sa bez nášho vedomia a súhlasu s nimi niečo robilo," hovorí Mašlej. Dodal, že tak stihli urobiť v stanovenom termíne.
FAKTY
Z čoho vychádzajú urbárnici
Pozemky pred vyvlastnením patrili Kompossesorátu bývalých urbariaristov a kurialnych želiarov obce Humenné. Pozemky a ich vlastníci sú v maďarskom župnom archíve evidované "najneskôr od roku 1893."
Pôvodne sa nachádzali v katastri obce Porúbka. Po zoštátnení boli preradené do katastrálneho územia Valaškovce - terajšieho VO Valaškovce: "Máme dokumenty, ktoré potvrdzujú, že sme boli riadnymi vlastníkmi a reštitučný nárok je oprávnený," tvrdia zástupcovia urbárnikov.
Prednostka Krajského pozemkového úradu v Prešove Mária Kusendová informácie len potvrdila. Úrad momentálne konanie vo veci prerušil kvôli "nedoloženiu dôkazov o uplatnenom práve."
Urbárnici tvrdia opak. Doložili vraj všetko: "Štát nám po vojne chcel vyplatiť náhradu len za drevo. Z 2 miliónov korún sa po zmene meny stalo 548tisíc. Bolo to menej ako almužna. V čase, keď ich štát poslal do banky, vydal nariadenie, ktoré zakazovalo akúkoľvek kúpu lesov a pozemkov. Na tieto účelové peniaze tak nikto z vtedajších majiteľov siahnuť nemohol. Peniaze zostali v depozite banky. Prepadli. V prospech štátu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín