ktorým si krajský stavebný úrad vyhradil právomoc stavebného úradu pri výstavbe tepelnej elektrárne.
TREBIŠOV. Korešpondencia medzi samosprávou a úradmi pripomína hru na mačku a myš.
O čo ide
Ako je známe, nové možnosti na zabránenie výstavby elektrárne sa otvorili po návšteve ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Na základe podnetu mesta zo 4. februára rozhodol o obnovení konania o osvedčení súladu investičného zámeru elektrárne s energetickou politikou štátu. Jahnátek v Trebišove prehlásil, že tým sa celá vec vrátila na začiatok. Vyzval mesto, aby v obnovenom konaní jasne deklarovalo negatívny postoj. Developer projektu elektrárne, spoločnosť ČES, podala rozklad. V čase preskúmavania veci rozkladovou komisiou vzniklo právne vákuum, kedy platilo pôvodné osvedčenie. ČES 28. marca dal na krajský stavebný úrad návrh na začatie územného konania. OZ Trebišov nahlas žiadalo prerušenie konania. To krajský stavebný úrad 14. apríla prerušil na 90 dní, lebo ČES nedoložil všetky doklady.
Hry v pozadí
Záhadou zostáva, prečo ministerstvo hospodárstva doteraz mesto Trebišov neoslovilo, aby sa stalo účastníkom konania o vydaní osvedčenia, ako Jahnátek prehlasoval. Záhadnou je reakcia krajského stavebného úradu na prvé odvolanie mesta, aby sa vecne príslušným úradom na územné a stavebné konanie o elektrárni stal trebišovský stavebný úrad. "O prehodnotenie určenia stavebného úradu sme požiadali 14. februára a 26. februára sme dostali negatívne stanovisko. Nebolo vo forme rozhodnutia, ale len oznámenia. Je sporné sa voči tomu odvolať. Na základe čoho?" pýta sa viceprimátor Ľubomír Cibere.
Mesto tak predsa len urobilo 23. apríla. Odpoveď ešte nemá. Nedoriešenou zostáva otázka nesúladu projektu s územným plánom mesta. Developer vychádza z vyjadrenia mesta z 26. mája 2006 o súlade. Mesto však právne záväzné stanovisko o nesúlade s územným plánom vydalo až 28. marca 2007, kedy už bolo verejne známe, že ide o projekt najväčšej tepelnej elektrárne na Slovensku. Do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) ho developer nezahrnul. Namiesto toho na základe zákona o voľnom prístupe k informáciám požiadal o stanovisko ministerstvo výstavby. To potvrdilo platnosť prvého vyjadrenia. Mesto o tom nevedelo - nebolo totiž oslovené, lebo zákon o voľnom prístupe k informáciám to neprikazuje.
Obišli mesto?
Práve tento rozpor mesto začiatkom februára 2008 oznámilo aj ministerstvu hospodárstva. Poukázalo, že právne sporné vyjadrenie z 26. mája ČES použil ako podklad pri konaní o osvedčení a získal ho. Tým sa proces odštartoval: "Ministerstvo vtedy mesto ako účastníka konania neoslovilo. Keby áno, malo by možnosť sa vyjadriť - okrem iného by sme poukázali aj na nesúlad s územným plánom," hovorí Cibere. Za zvláštne považuje opakovanie scenára: "Rezort nás neoslovil ani teraz - v obnovenom konaní. Preto sme listom z 19. apríla 2008 požiadali, aby sme sa stali účastníkom konania."
Rezort zaviedol informačné embargo!
O vysvetlenie sme požiadali ministerstvo hospodárstva. Podľa našich informácií už rozkladová komisia o (ne)obnovení konania rozhodla. Reakcia hovorcu rezortu Branislava Zvaru je záhadná: "Ministerstvo v súčasnosti nepovažuje za korektné zachádzať v odpovedi do detailov, pretože rozhodnutie ešte nebolo doručené účastníkom a nenadobudlo právoplatnosť." Nevysvetlil, prečo mesto zatiaľ neoslovili: "Ak bude konanie obnovené, prebehne správne konanie (o osvedčení pozn. red.). Situácia sa zmení, až keď sa správne konanie ukončí. Chceme teraz vylúčiť možnosť prostredníctvom médií prejudikovať priebeh, či výsledok tohto právneho aktu." Hovorca teda sľúbil vyjadrenie až po ukončení správneho konania.
* * *
Novinky o minulosti
n Novinkou v kauze je, že predstavitelia mesta po takmer dvoch rokoch osvetľujú okolnosti vydania dokumentu z 26. mája. Vedúca odboru výstavby Iveta Sabaková pre Korzár povedala, že dokument mesto vydalo vo forme vyjadrenia, nie stanoviska. "Na základe žiadosti ČES z 22. mája. Z nej však nebolo jasné, na aké účely spoločnosť vyjadrenie potrebuje. Žiadala o začatie územnosprávneho konania, ku ktorému bola doložená hrubá štúdia energetického zdroja bez konkrétností. O uhlí sa tam nehovorilo, ale o biomase a paroplynovom cykle. Vyjadrenie sme považovali za určenie priestoru ako priemyselnej zóny. ČES neuviedol, že je to ku konaniu o osvedčení na ministerstve."
n Sabaková tvrdí, že o použití na tento účel sa dozvedeli až takmer po roku: "Vo februári 2007 predstavitelia ČES prišli s projektantmi z Prahy a ukázali už hotový projekt. Bolo to čosi celkom iné, ako pred rokom. Zaskočilo nás to. Postupne sme sa dozvedeli, že existuje osvedčenie na základe nášho listu z 26. mája 2006 a 28. marca sme vydali rozhodnutie o nesúlade zámeru s územným plánom. ČES nereagoval a do EIA ho nezahrnul." Za podivné považuje, že v procese ešte prebiehajúcej prípravy nového územného plánu ČES mlčal: "Keby využil svoje právo na zmeny a doplnky v záujme projektu, o jeho zámere by sme vedeli. On však toto právo nevyužil."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín