ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Na mieste, kde by mal byť strojárenský podnik českej firmy Hopax, stoja tri domy. Kvôli novému areálu by ich mali zbúrať. Rodiny s návrhmi magistrátu zatiaľ nesúhlasia. Ich podmienkam zase nemôže vyhovieť magistrát.
MEDZILABORCE. Jozef Pavlík, spoločník firmy Hopax, ktorá chce v meste vyrábať zvárané oceľové konštrukcie, chcel pôvodne výrobu sústrediť do hál bývalého Vihorlatu Medzilaborce. Kvôli privysokým sumám spoločnú reč s majiteľom hál nenašiel on, ani vedenie mesta. Riešením bolo stavať na jednom hektári areálu medzilaboreckej firmy Dreal na Mierovej ulici a na ďalších šiestich hektároch vedľajších mestských pozemkov. Mesto kvôli zámeru kúpilo pozemok bývalej strojno-traktorovej stanice (STS)od majiteľa Alexandra Černegu. Predalo mu náhradný na Zámočníckej ulici.
Úvahy
"Pozemky na Mierovej vedľa areálu bývalej STS, s ktorými Hopax ráta, patria mestu," uviedol prednosta mestského úradu Vladislav Višňovský. Na týchto pozemkoch stoja domy, v ktorých býva sedem rodín. Je potrebné ich presťahovať a domy zbúrať. Býva tu 46 ľudí, z toho 35 detí. Dva krajné dvojdomy vlastnia rodiny, stredný mesto. "Definitívne riešenie nemáme. Chceme osloviť splnomocnenkyňu vlády Aninu Botošovú. Uvažujeme o výkupe domov. Možná je aj výstavba bytov v náhradnej lokalite. Spôsob financovania zatiaľ jasný nemáme," povedal Višňovský. Do odovzdania bytov chcú rodinám ponúknuť prechodné bývanie v unimobunkách s vodou a elektrikou. Túto vymoženosť má doteraz na Mierovej len jeden dvojdom. Riešenie ráta len s lokalitou na Zámočníckej ulici: "Iné pozemky už mesto nemá."
Rozdielne názory na vlastníctvo
Vlasta Grundzová a jej susedia tvrdia, že ich domy, okrem prostredného, stoja na "ich súkromných pozemkoch." Višňovský trvá na tom, že pozemky sú mestské: "Domy sa stavali v rámci akcie Z pre zamestnancov bývalej STS. Obyvatelia sa k nim dostali tak, že získali osvedčenie k vlastníctvu k týmto nehnuteľnostiam." Tí o tom, že sa na ulici má stavať podnik, už počuli: "Ale pán Pavlík ani primátor za nami neprišli." Višňovský reaguje: "V tejto fáze ešte konkrétne riešenie nie je. Rodinám sme teda ešte nič ponúknuť nemohli.".
Na Zámočnícku ísť nechcú
Vlasta Hadiová bola na mestskom zastupiteľstve, kde sa problematikou zaoberali aj poslanci: "Z murovaných domov máme ísť do unimobuniek? To odmietajú všetky rodiny!," hovorí. Je pre nich nemysliteľné, aby vôbec niekedy na Zámočníckej bývali. Za všetkých argumentuje Nataša Surmaiová: "S tamtými Rómami nechceme mať nič spoločné! Žijeme si tu v tichosti a v pokoji. Naši chlapi nepijú. Nemáme problémy s políciou. Tam všetci pijú, kričia. Dennodenne sú tam policajti. Tam máme doviesť naše deti? Neexistuje!"
Predstavou rodín je, že mestu svoje domy odpredajú za nimi ponúknutú sumu. Náhradné byty by chceli v lokalite Močarany za mestskou časťou Borov. Sťahovanie pripúšťajú aj inam, s výnimkou dnes rómskeho sídliska Dukelských hrdinov. Tvrdia, že voľné byty sú v bytovkách pri železničnej stanici a pri malej železničnej zastávke. Myslia si, že pre magistrát by nemal byť problém rozhodiť po meste sedem rodín. Vladislav Višňovský tvrdí opak: "Jedinou lokalitou, o ktorej môžeme uvažovať, je Zámočnícka ulica." Argumentuje, že pozemok v Močaranoch mestu nepatrí rovnako, ako opisované byty.
Stavba je vo verejnom záujme
Prednosta zdôrazňuje, že v Hopaxe si prácu nájde 250 ľudí. Pre mnohých je to možnosť návratu zo zahraničia, kde sa po útlme strojárenskej výroby na východe Slovenska zamestnali. Otázku bývania rodín chce magistrát rozlúsknuť najneskôr do konca júla. V domoch na Mierovej do dokončenia náhradných bytov zostať nemôžu. Výstavba podniku je prioritou. Štát ju podporí sumou 250 miliónov korún. Je to polovica z predpokladanej investície Hopaxu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín