Poslanci tvrdia, že na zánik mandátov nebol zákonný dôvod. Potvrdil to právnik Transparency International Vladimír Pirošík špecialista na kontrolu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
verejnej správy a konflikty záujmov.
Jeho názor zduplikovala sekcia verejnej správy ministerstva vnútra. Poslanci ju žiadali o preskúmanie rovnako ako Okresnú prokuratúru. Tá ešte nereagovala. Ministerstvo áno.
Má za to, že členstvo poslanca v komisii nie zakazuje, ale naopak - stanovuje zákon: "Funkcia člena komisie pre miestne referendum sa nevykonáva v pracovnom vzťahu, nedochádza preto k nezlučiteľnosti funkcií." Ministerstvo vylúčilo aj nezlučiteľnosť funkcií, ku ktorej podľa starostky došlo tým, že poslanci pracovali pre obec. Má za to, že "nešlo o závislú prácu." Dôvodí, že podľa Zákonníka práce ňou "nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť, založená na zmluvnom občiansko právnom alebo obchodno právnom vzťahu."
Podľa Stropkayovej názory Pirošíka ani sekcie verejnej správy nie sú správne. "Mám právny názor našej právničky Dr. Sotolářovej. Tá tvrdí, že dohoda o vykonaní práce predpokladá zánik mandátu poslanca zo zákona," povedala pre KORZÁR.
"Odvolaní" poslanci čakajú na vyjadrenie Okresnej prokuratúry v Trebišove. Ak im nedá za pravdu, sú odhodlaní sa sťažovať na Krajskej a Generálnej prokuratúre. Zvažujú aj podanie žalôb na súd. Každý za seba tento týždeň podá sťažnosť na Ústavný súd.
Stropkayová pripúšťa, že vznikol patový stav. Podľa jej tvrdenia 5 poslancov stratilo mandát: "Takže nie sme uznášaniaschopní. Nedokážeme zasadnúť ani sa uzniesť, lebo zákon na to nepamätá." Tvrdí, že už nebude podnikať žiadne právne ani iné kroky: "Počkáme si na nález Ústavného súdu."