Vlastníci pozemkov: Konanie je zinscenovaná fraška!
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.skKonanie o rozšírení dobývacieho priestoru Zeocemu Bystré nad obcou považujú vlastníci pozemkov za
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Konanie o rozšírení dobývacieho priestoru Zeocemu Bystré nad obcou považujú vlastníci pozemkov za zinscenovanú frašku. Z ústneho pojednávania majú pocit, že bojujú s "vyššou mocou."
PUSTÉ ČEMERNÉ. Na ústne pojednávanie prišli okrem majiteľov pozemkov pasienkovej časti Lesnej a urbárskej pozemkovej spoločnosti (LUPS) Pusté Čemerné hlavne majitelia pozemkov v lesnej časti. Paradoxne na zozname účastníkov konania, vypracovanom Obvodným banským úradom (ObBÚ) v Košiciach na základe podkladov Zeocemu, nefigurovali. Predseda revíznej komisie LUPS Anton Polovka v ich mene namietal voči postupu v konaní. Predložil aj petíciu proti rozšíreniu dobývacieho priestoru so 190 podpismi vlastníkov pozemkov a obyvateľov.
Zeocem žiada o rozšírenie dobývacieho priestoru na ťažbu zeolitu. Prednosta ObBÚ Anton Krajník na pojednávaní prečítal stanoviská dotknutých organizácií. Podľa nich s ťažbou súhlasí okrem krajského úradu životného prostredia aj ministerstvo zdravotníctva. "Nám netreba kyslík?" pýtali sa ľudia. "Ako môžu rozhodnúť od stola?" Pripomenuli, že celé desaťročia znášajú efekty chemickej výroby v Strážskom, či skládky nebezpečného odpadu v Pláňach. Tvrdia, že kameňolom nad dedinou by im zničil les a zaprášil celé okolie: "Nevideli sme tu ani jedného z tých úradníkov. Ak by tu prišli, rozhodli by inak." Podľa nich nikto nebral do úvahy, že od budúceho roku budú vystavení aj vplyvom minioceliarne v Strážskom. Samostatnou kapitolou je aj zámer výstavby uhoľnej elektrárne Strážske. "To budeme fasovať masky?" znelo v pléne. Antona Krajníka zaskočilo, že sa na pojednávaní objavili aj zástupcovia Lesov SR, o. z. Tvrdia, že majú byť účastníkmi konania. Predložili stanovisko. Zo zámerom Zeocemu taktiež nesúhlasia!
Majitelia pozemkov konanie považujú za absurdné. Zeocem a ObBÚ deklarovali, že na pozemkoch vznikol dobývací priestor už v roku 1996. Mala ho získať spoločnosť Adi. Tá tu však zeolit neťažila. Len pred dvomi rokmi sa k nemu podľa slov konateľa Mareka Vidu cez výberové konanie dostal práve Zeocem Bystré. Polovka argumentuje, že pred 12 rokmi so zámerom vzniku dobývacieho priestoru nesúhlasili: "Bez oprávnenia však vtedy nejaké papiere odniesol do Bratislavy bývalý predseda spoločenstva. Jeho podpis však na dokumentoch nestačí. Súhlas mohla dať len výročná členská schôdza valného zhromaždenia. To sa nestalo. Nik z vlastníkov s tým nesúhlasil." Krajník je však presvedčený, že k povoleniu boli doložené právoplatné doklady a celý proces je už nenapadnuteľný. Majiteľov pozemkov šokuje, že ich o konaní nikto v tom čase neinformoval a neprizval ani na ústne pojednávanie: "Po rokoch sa dozvedáme, že na našich pozemkoch má niekto schválený dobývací priestor!"
"Ak ste nás nepotrebovali osloviť v roku 1996, tak načo ste nás zvolali teraz? Ste schopní rozhodnúť v prospech Zeocemu aj cez náš nesúhlas," ozývalo sa z pléna. Ľudia sa Krajníka pýtali: "Ak my ako majitelia nesúhlasíme, je možné, že úrad môže v prospech Zeocemu rozhodnúť kladne?" Krajník odpovedal, že to teoreticky "možné je."
Ľudia sálu hromadne opúšťali. Mnohí sa odmietli podpísať aj na prezenčnú listinu. "Bojím sa, že aj tú zneužijú vo svoj prospech," povedal jeden z majiteľov. "Naše nie ste počuli," porúčali sa ostatní.
* * *
Bitka o zeolit
n Čemerčanom je jasné, že zeolit je lukratívny. Podľa ich názoru idú ťažobné spoločnosti aj "cez mŕtvoly." Aktuálne konanie je podľa nich len reakciou Zeocemu na zámer geologického prieskumu v tejto lokalite od konkurenčnej spoločnosti Bimara Nitra. Jej zástupca na stretnutí argumentoval, že Zeocem si chce uzurpovať celé nálezisko len pre seba. "Pekne. Len nech na seba žalujú. Aspoň sa dozvieme viac," komentovali ľudia. Aj napriek snahám ich zástupca Bimary nepresvedčil.