súdny proces so ženami obvinenými z bosoráctva. Nebude chýbať aj upaľovanie bosoriek na hranici.
MICHALOVCE. Proces s bosorkami, ktorý v piatok predvedú na nádvorí múzea sa zakladá na historických skutočnostiach. Historik Martin Molnár vysvetľuje, že v archívoch vypátrali informácie o procese so skupinou žien, ktorá bola v roku 1703 obvinená z bosoráctva. Zemplínske bosorky sa podľa archívnych materiálov stretávali na vrchu Tokaj. V procese budú použité aj autentické dobové mená odsúdených žien. Divadelná prezentácia bude prebiehať pod režisérskou taktovkou Petra Karpinského. Súčasťou programu je aj panelová výstava s názvom Bosorky v Karpatoch zachytávajúca históriu a procesy s ľuďmi obvinenými z bosoráctva. Návštevníci budú môcť vidieť upaľovanie bosoriek od pol desiatej do pol dvanástej dopoludnia a o siedmej a ôsmej večer. Etnograf Maroš Demko pripravil pútavú prednášku o živote bosoriek s názvom "Bosorky či liečiteľky".
Večer v kaštieli
Areál múzea sa v piatok dopoludnia premení aj na uličku dobových remesiel. Nebudú chýbať ukážky výroby povrazov, paličkovanej čipky a tkáčskych remesiel. Pripravené sú ukážky činnosti psovodov z Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach a záchranárov z Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach. Pripravená je aj vernisáž fotografickej výstavy slávnej poetky, maliarky Anny Lesznai. V deň múzeí budú chodby kaštieľa otvorené aj v noci. O deviatej večer je pre verejnosť pripravená prehliadka múza spojená s ochutnávkou vín.
(mpo)
Autor: Deň múzeí
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín