Od budúceho týždňa sa začínajú práce na jeho statickom zabezpečení a archeologický výskum, ktorý by mal potvrdiť existenciu vodnej
Anna Kornajová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
priekopy.
HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum (VM) získalo od PSK 23 miliónov korún na rekonštrukčné práce v kaštieli. Tie si vynútili problémy so statikou budovy. Najhorší stav je pod juhozápadnou vežou. Pohybom hladiny spodných vôd dochádza k vymývaní štrku v podzákladoch. Stavba sadá. Aj kvôli prestavbe pivnice na Zámockú reštauráciu. Narušila podzáklady. V kaštieli vznikali trhliny. Situácia začala byť vážna pred piatimi rokmi po zemetrasení, pretože stojí v tektonickom pásme Vihorlatu.
„Samotná príprava rekonštrukcie začala pred tromi rokmi kedy sme vypracovali zámer," hovorí riaditeľ VM Vasiľ Fedič. Najdôležitejšia bola statika, rekonštrukcia elektrických sietí a rozvodov. Myslelo sa na novú bezpečnostnú, ale aj protipožiarnu signalizáciu a kamerový systém. Pamiatkári neboli proti.
„Projektová dokumentácia je hotová aj na rekonštrukciu nádvoria. Na ňu však už nezostanú peniaze," hovorí Fedič. Dotácia od PSK je účelovo viazaná a vyčerpať ju musia už do konca roka. „Tempo prác sa dá ťažko odhadnúť. Neviem na čo narazíme. Do konca novembra potrebujeme všetko dokončiť."
Pátranie po minulosti
V kaštieli sú momentálne reštaurátori z Košíc. „Sondami zisťujeme, či tam kade povedie elektroinštalácia nie sú nejaké pôvodné fragmenty, ktoré by sa mohli poškodiť," hovorí. reštaurátor Peter Gomboš. Pred začatím prác sa začne v pondelok kopať aj pri juhozápadnej veži. „Odkopeme zeminu a urobíme archeologický výskum. Ten by mal potvrdiť, že tu bola vodná priekopa a padací most," uviedla archeologička VN Ivana Strakošová.
Na mieste dnešnej juhovýchodnej veže bol od polovice 13. storočia vodný hrad s vodnou priekopou. Drugetovci ho po svojom príchode z Talianska prestavali na kúriu. Dobové dokumenty potvrdzujú, že priekopu pri nej zachovali. Nechali ju zasypať asi začiatkom 17. storočia. Z kúrie vznikal kaštieľ, ktorí počas stáročí ďalší vlastníci viackrát prestavali.
Špeciálna metóda - zošívanie
Práce na statike začnú v podzákladoch juhozápadnej veže. „Tak budovu zastabilizujeme," hovorí Fedič. Potom sa pustia do trhlín v múroch. Očistia ich a vyfúkajú vzduchom. Budú sa musieť priečne vŕtať. Vloží sa do nich až tisíc 90-centimetrových kovových nosníkov, aby sa stavba ďalej nerozťahovala. Do vrtov napustia živicu, ktorá stvrdne.
Kuriozitou je, že rekonštrukcia prebehne za plnej prevádzky a neobmedzí návštevníkov historickej expozície. Aktuálne si ale nemôžu pozrieť prírodovednú expozíciu a aj expozíciu rómskej kultúry, pretože sú už v depozite kvôli začiatku prác. Pracovníkov múzea čakajú v kaštieli presuny na viac ako 3 600 m2 podlahovej plochy. V budúcnosti plánujú obnovu vnútornej a vonkajšej fasády a rekonštrukciu nádvoria.