vyťahujú staré sudy, práčky, drôty a kusy železa, ktoré odnášajú do zberných surovín. Za deň si privyrobia aj dve tisícky.
MICHALOVCE. Michalovskí Rómovia sú vynaliezaví. Staré železo a vyhodený kovový odpad hľadajú už aj pod hladinou. Už druhý týždeň prečesávajú koryto Laborca skupinky hľadačov kovov.
Tridsaťšesťročný Slavo z Michaloviec je nezamestnaný. Hľadaniu kovov v rieke sa venuje približne päť rokov. Keď je teplejšie počasie a klesne hladina vody, spolu s 27-ročným Tonom a ďalšími kamarátmi vytvoria rojnicu a postupne prehľadávajú dno meter po metri. "Vo vode sme päť až šesť hodín a prejdeme približne štyri kilometre," hovorí Slavo.
Ten istý úsek prejdú niekedy viackrát. Po brehu ich sprevádza ďalší kamarát s vozíkom, do ktorého nájdené kovy naložia. "Za jeden plný vozík dostaneme v zberných surovinách okolo 2,5 tisíc korún. Záleží od toho, aký je deň. Kilo železa stojí sedem a plechu päť korún. Ak je viac medi a vzácnych kovov, je to samozrejme lepšie," dodáva.
Z vody vyťahujú takmer všetko - staré sudy, plechy, drôty, kočíky, disky z pneumatík, staré brány, ale aj drobné kusy železa.
Zarobia a pomôžu prírode
Mnohé kovové predmety sú zakliesnené nánosmi bahna a kameňmi. Preto používajú krompáč a kovové páčidlo. Zbieranie železa v rieke a jeho vyťahovanie na breh je náročné. Neraz musia šľapať po strmej hrádzi až k vozíku aj s dvadsaťkilovým odpadom. Predtým ešte musia železo, ktoré ležalo vo vode niekoľko rokov, očistiť od nánosov bahna a rias. Niekedy natrafia aj na kuriózne predmety.
"Pred rokom som našiel pod mostom pištoľ. Vo vode ležala asi niekoľko rokov, bola úplne zhrdzavená," dodáva Slavo. Na dne je aj množstvo rozbitých fliaš a skla. Do vody preto vchádzajú v teniskách a topánkach.
Lovci kovov pútajú zraky Michalovčanov. "Boli už pri nás aj policajti. Mysleli si, že lovíme ryby, ale keď videli plný vozík železa a krompáč v ruke, dali nám pokoj" hovorí s úsmevom Slavo. Podľa Tona na Laborci fungujú tri päťčlenné skupiny, ktoré pomaly prečesávajú dno. Slavo hovorí, že okrem toho, že si privyrobia, pomáhajú aj prírode. "Kto by to železo odtiaľ vyzbieral?" pýta sa. "Je tu síce aj veľa pneumatík, ale tie by sme pozbierali iba vtedy, ak by nám niekto zaplatil," uzavrel michalovský zberač kovov.
Autor: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín