Gréckokatolícky chrám skrýva viacero záhad
V dnešných potulkách zostaneme na Dolnej ulici a navštívime gréckokatolícky chrám. Skrýva viacero záhad.
MICHALOVCE. Prvou je už dátum, resp. letopočet jeho vzniku.
Záhada prvá - kedy vznikol?
Dodnes nie je možné ho presne určiť. Náš sprievodca Jaroslav Gorás ponúka "len" hypotézy. Zistil, že ako murovaný je nakreslený už na mape z 1. vojenského mapovania, čo bolo v roku 1772: "Ale taktiež sa sem mohol dostať až počas konečnej revízie mapovania v r. 1785. Isté je, že veže kostola boli dosť významné, aby ich vojaci neprehliadli." Ďalšou indíciou na približné datovanie je vročenie nad vstupom okolo erbu monarchie. Je z r.1778. "Môže to byť dátum vysviacky, resp. ukončenia stavby. To ale nevylučuje, že v čase mapovania už stála." Gorás pátral aj hlbšie v čase: "Vieme, že v čase začatia výstavby michalovskí gréckokatolíci patrili pod faru v Topoľanoch. Tu stál iba drevený kostolík on bol predchodcom chrámu na Dolnej, dnes Hollého ulici."
Záhada druhá a tretia - veže
Druhú záhadu odhaľuje stará veduta. Voľným okom zachytíte na chráme namiesto dnešných dvoch až tri veže! Tretia akoby stála nad oltárnou časťou, niekde v zadnej časti strechy. Gorás nevylučuje, že nejde o "tretiu" vežu, ale vežu súkromnej kaplnky: "Tú zriadil gróf Michal Sztáray v areáli kaštieľa. Vysvätili ju v r. 1772. Ktovie, možno zhodou okolností stála tak, že rytec veduty spred r. 1809 ju nakreslil ako tretiu vežu chrámu." Tretiu záhadu núkajú zvyšné dve veže. Na pohľadnici z r. 1901 ich výška len o máločo presahuje atiku v strede. Okrúhle hodiny zasahujú oblúkom do okraja strechy a sú nad prvým oknom. Na zábere z r. 1916 sú veže vyššie o jedno podlažie (asi 6 metrov). Keby ste to náhodou prehliadli, určite si všimnete tvar hodín, oblúk z okraja strechy zmizol, je rovná. A pre detailistov sú až nad druhým oknom. Kedy a prečo sa to stalo? Gorás núka možné vysvetlenie: "V noci z 13. na 14. júla 1909 vyhorel hostinec Barnai. Stál hneď za chrámom, ktorý požiar značne poškodil. Obe jeho veže vyhoreli. Zachrániť sa podarilo len zvony." Možno práve pri opravách sa veriaci rozhodli chrám vylepšiť. Je to dôkaz, že všetko zlé je na niečo dobré. Dnes zachránené zvony hlaholia z väčšej výšky. Keď sa do nich započúvate, azda prezradia aj čosi o záhadách vo viac ako 200-ročnej histórii chrámu, ktorému kraľujú.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín