strany včera prvýkrát rokovali pred sprostredkovateľom, ktorého určilo ministerstvo práce. Opäť sa nedohodli. Rokovania o zvýšení platov, príplatkov za nadčasy zostávajú na bode mrazu. V závode hrozí ostrý štrajk.
MICHALOVCE. Pred závodom BSH sa včera poludní zúčastnilo protestného zhromaždenia okolo 400 zamestnancov. Je to už druhé zhromaždenie za posledné dva mesiace. Ľudia sú nespokojní s platovými podmienkami vo firme. Odborári sa od februára nemôžu dohodnúť s firmou na konečnej podobe kolektívnej zmluvy. Odborári žiadajú 10-percentné navýšenie tarifných miezd a vrátenie zrušených príplatkov k mzdám na úroveň spred roka 2006, kedy došlo v závode k zníženiu všetkých mzdových zvýhodnení na úroveň Zákonníka práce. Vedenie firmy včera uviedlo, že s odborármi stále rokujú a situáciu bližšie komentovať nebudú.
Odborári neustúpia
Firma BSH zamestnáva v Michalovciach takmer tisíc zamestnancov. V závode vyrábajú elektromotory a čerpadlá do práčok, umývačiek riadu a sušičiek. Takmer polovica zamestnancov je v odboroch. Zamestnanci sú od apríla v štrajkovej pohotovosti. Chod firmy a výroba napriek štrajkovej pohotovosti nie je ohrozená.
"Vo firme mám odrobených 11 rokov a dostávam 13-tisíc čistého. To je pri súčasných životných nákladoch na bývanie a stravu žalostne málo," povedal zamestnanec. Podľa odborárov sa priemerná mzda v hrubom pohybuje na hranici 18-tisíc korún. Je to vrátane príplatkov za nadčasy, víkendy a sviatky. Túto mzdu dostávajú až dve tretiny zamestnancov. Podľa odborárov zamestnávateľ navrhuje štvorpercentný nárast miezd a štyri percentá presunúť z variabilnej zložky. To je pre nich neprijateľné. Predseda OZ KOVO Emil Machyna hovorí, že ich požiadavky sú v súlade s ekonomickými možnosťami firmy.
Vedúci personálneho oddelenia Jozef Adam predčasom pre Korzár uviedol, že firma považuje postup odborárov za neadekvátny. "Naša firma je aj lídrom čo sa týka odmeňovania v tomto regióne. Máme vyššiu priemernú mzdu ako má Slovenská republika v priemysle. Naše tarify sú vyššie ako je vyššia kolektívna zmluva vo zväze elektropriemyslu," uviedol predčasom. Včera situáciu ohľadom vyjednávania nekomentoval.
Ostrý štrajk je na spadnutie
V závode sa podľa odborárov schyľuje k ostrému štrajku. Na jeho začatie potrebujú získať viac ako 50 percent podpisov z celkového počtu zamestnancov. Ľudia podľa odborárov sú odhodlaní štrajkovať. "V tejto chvíli mi ťažko povedať, či pôjde o okupačný štrajk, že sa zablokujú všetky vchody a východy do fabriky a či pôjde o priame zastavenie výroby. S tým sa uvažuje, že sa nebude pracovať, ale o konkrétnych spôsoboch konania štrajku je zatiaľ predčasné hovoriť," uzavrel člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín