Piatim poslancom, ktorí podľa starostky obce Silvie Stropkayovej prišli o mandáty, dala zapravdu aj Okresná prokuratúra v Trebišove.
SOMOTOR. Stropkayová stanovisko dala na preštudovanie právnikovi úradu. Naďalej tvrdí, že jej krok bol právne v poriadku.
Cirkus na pokračovanie
Napätie medzi poslancami a ňou trvá už od roku 2006. Nezhody vyvrcholili referendom za jej odvolanie v apríli 2008. Bolo vyhlásené za neplatné. Šesť dní potom starostka oznámila piatim poslancom zánik mandátov. Podľa nej sa tým, že robili čosi pre obec, stali jej zamestnancami, čo je nezlučiteľné s funkciou poslanca. Tento právny názor vyvrátili stanoviská V. Pirošíka z Transparency International aj Ministerstva vnútra SR.
Starostka napriek tomu začiatkom mája zvolala zastupiteľstvo, kde mali skladať sľuby náhradníci. Pôvodní poslanci vec postúpili súdom. Situácia sa zopakovala o pár dní. Náhradníci zložili sľub a dostali osvedčenia počas hádky o nezákonnosti krokov starostky. Tá svoje rozhodnutie odôvodnila potrebami obce. Bez funkčného zastupiteľstva fungovať nemôže.
Dve zastupiteľstvá
Keďže Stropkayová nový zbor do konca mája nezvolala, začiatkom júna iniciovali zasadnutie štyria pôvodní poslanci. "Zákon to umožňuje. Žiadali sme písomne o zvolanie na 12. júna aj s návrhom programu. Okrem iného sa mala rozdiskutovať správa Najvyššieho kontrolného úradu a opatrenia, ktoré mala starostka prijať na odstránenie nedostatkov. Tých bolo veľa a boli veľmi vážne," hovorí zástupca starostky Ján Juhász.
Tvrdí, že starostka nereagovala a zasadnutie nezvolala. Hneď 13. júna využil možnosť zo zákona a zasadnutie zvolal on: "Tentoraz na 19. júna s rovnakým programom. Pozvánka smerovala "pôvodným" deviatim poslancom a starostke." Tesne pred týmto termínom, 17. júna, zvolala zasadnutie aj ona na 18. júna. "Pozvánky prišli len štyrom pôvodným, vrátane mňa a piatim novým. Občania o tom informovaní neboli," hovorí poslanec Jozef Kocsis.
Úrad našli zavretý
Na "starostkine" zastupiteľstvo prišli traja noví a jeden pôvodný poslanec. Nebolo uznášaniaschopné. "Paradoxne, neprišiel ani starostkin brat, ktorý je jedným z nových," hovorí poslanec Borcsik.
Na zastupiteľstvo s "pôvodnými" poslancami prišli ôsmi z deviatich. "Nikdy sme neuznali zánik mandátov našich kolegov. Pani starostka neprišla. Chýbal aj ekonóm obce. Preto sme body o rozpočte vypustili," dodáva Juhász. Prišlo asi 40 občanov. Poslanci tvrdia, že ich nechceli pustiť do úradu. "Celý deň tam visel nápis: Sme na schôdzi. Už sme chceli rokovať vonku. Až na naliehanie nám otvorila upratovačka," dodáva Kocsis. Považuje to za trucpodnik starostky.
Tá tvrdí: "Je to lož! Zamestnanci naozaj boli na školení alebo mali dovolenky. Poslancom otvorila upratovačka."
Prokuratúra im dala zapravdu
Na druhý deň po zasadnutí, minulý piatok, "odvolaní" poslanci dostali stanovisko Okresnej prokuratúry. "Dala im zapravdu. Potvrdila, že ich mandáty nezanikli," dodáva kontrolór obce Arpád Majoroš.
Starostka obce povedala, že o právny názor požiadala právnika úradu. Dovtedy na zániku mandátov poslancov trvá: "A podľa toho aj konám." Povedala, že právnych kľučiek a útokov už má dosť: "Poslanci stále tvrdia, že nič nerobím, čo nie je pravda.. Bolo by dobré, keby konečne aj oni začali pracovať a prestali mi hádzať polená pod nohy."
Za paradox považuje, že odignorovali ňou zvolané zastupiteľstvo, hoci malo rovnaký program ako poslanecké: "Aj ja si potrebujem rozdiskutovať to isté - správu NKÚ, opatrenia aj rozpočet, ale nedali mi priestor." Povedala, že v záujme riešenia patovej situácie bola ochotná položiť funkciu: "S tým, že sa vzdajú aj oni, čo odmietli."
--- POLEMIKA ----
Starostka uznesenia neberie na vedomie
Zastupiteľstvo 19. júna po odsúhlasení poslancami viedol zástupca starostky. Zo zasadnutia je spísaný záznam aj zápisnica. Podľa nej poslanci rozhodli s okamžitou platnosťou o zastavení udeľovanie odmien pre zamestnancov obce. Zablokovali aj nákupy obce až do schválenia návrhu rozpočtu na rok 2008. Zakazujú starostke používať vlastné auto na služobné účely. Na nákupy nad tisíc korún žiadajú verejné obstarávanie. Zaväzujú starostku, aby ľudí nad rámec organizačného poriadku okamžite prepustila. Počnúc 1. júlom jej zrušili odmenu a pod.
Podľa poslanca Kocsisa ľuďom tieto kroky museli vysvetľovať: "Nechápali, keď sme im povedali, že sme pracovníkom úradu neschválili odmeny a starostka ich aj tak udeľuje. Šokovalo ich aj mnoho iných vecí, kde nerešpektuje poslancov ani občanov a koná ako uzná za vhodné." Poslanci tvrdia, že občania po vypočutí týchto faktov žiadali o vypísanie referenda - tentoraz občianskeho. Podľa zákona by museli pozbierať 30 % podpisov voličov. "Podľa našich informácií sa už začína zbierať," dodáva kontrolór obce Arpád Majoroš.
Starostka Silvia Stropkayová toto zastupiteľstvo považuje za právne vadné: "Zástupca ho môže zvolávať, len ak je starosta dlhodobo neprítomný, čo nie je naplnené. Preto som neprišla." Zastupiteľstvo označila za "stretnutie pod jedličkou." Uzneseniami sa nebude zaoberať: "Nebudem ich podpisovať ani vetovať. Proste ich neberiem na vedomie. Akoby neexistovali."
Prokuratúra konštatuje porušenie zákona
Prokurátorka v stanovisku, adresovanom starostke a poslancom konštatuje, že za zamestnanca obce možno považovať len osobu, ktorá je jednak v zamestnaneckom pomere k obci (má uzatvorenú pracovnú zmluvu s obcou) a súčasne vykonáva pre obec práce vo verejnom záujme. Potvrdzuje, že medzi odvolanými poslancami bola uzatvorená dohoda o vykonaní práce, ktorá nezakladá vznik pracovného pomeru. Konštatuje, že mandát poslancom preto nemohol zaniknúť. List starostky, ktorým im oznámila zánik ich mandátov označuje ako "právne irelevantný." Potvrdzuje, že o zániku mandátu nerozhoduje žiaden orgán obce, t. j. ani starosta a všetky akty vykonané starostom voči týmto poslancom sú "právne bezvýznamné a nemajú žiadne právne následky!"
Prokuratúra konštatuje aj nezákonnosť pri nastupovaní náhradníkov. Potvrdzuje, že o zániku mandátov rozhoduje zastupiteľstvo - tým, že vyhlasuje nastúpenia náhradníka na uvoľnené miesto poslanca. Po preskúmaní konštatuje, že starostka nezachovala zákonnú postupnosť a jej postup označila za nezákonný. Potvrdila, že nastúpenie náhradníka vyhlasuje zastupiteľstvo po tom, ako sa uprázdni mandát. Následne mu odovzdá osvedčenie, že sa stal poslancom. "Zloženie sľubu bolo predčasné a mohlo nasledovať až po tom, čo náhradník nastúpi právne relevantne na uvoľnené miesto po poslancoch, ktorým mandát relevantne zanikol," konštatuje prokurátorka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín