Lýdia VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Na zastupiteľstve v Somotore musela zasahovať polícia. Zasadnutie najvyšších orgánov samosprávy sa z oficiálneho aktu kvôli napätiu medzi tábormi zmenilo na trhovisko.
SOMOTOR. Hlavným dôvodom hádok je, že starostka obce Silvia Stropkayová (Smer) nevzala na vedomie verdikt Okresnej prokuratúry. Tá 20. júna potvrdila, že "odvolanie" 5 poslancov bolo nezákonné, právne ireleventné a je neplatné. Nepomohlo.
Pozvánka len pre "nový" zbor
Pozvánku na pondelkové zasadnutie prokuratúrou potvrdený poslanecký zbor nedostal. Putovala len do schránok štyroch pôvodných a piatich "nových" poslancov minulý piatok podvečer. Vrátane náhradníčky, ktorá odmietla mandát. Pre legitímnych poslancov to bol dôkaz, že starostka verdikt prokuratúry neberie do úvahy.
"Ťažko sa ale chápe, prečo podľa tejto stratégie nevyzve nastúpiť mandát piateho poslanca, keď to náhradníčka odmietla," uvažuje hlavný kontrolór obce Arpád Majoroš. Podľa neho tak neučiní, lebo ďalší náhradník v poradí nie je "jej" zástanca.
Poslanci mali podľa pozvánky rokovať o správe NKÚ, ktorý bol v obci začiatkom roka. Podľa Majoroša úrad zistil vážne pochybenia. V programe bol aj záverečný účet za rok 2007 a rozpočet na tento rok. Ten dodnes nie je schválený, lebo legitímny poslanecký zbor sa naposledy zišiel vo februári.
Riešia to súdy
Medzitým bolo referendum za odvolanie starostky. Bolo neúspešné. Po ňom starostka piatim poslancov oznámila zánik mandátov. Na ich miesto nastúpili náhradníci, ale len štyria. "Odvolaní" poslanci zdôvodnenie starostky nikdy neuznali. Za pravdu im dalo ministerstvo vnútra, podali aj žalobu na súd, resp. o preskúmanie požiadali Ústavný súd. Starostka zvolávala zastupiteľstvá, ale so štyrmi poslancami sa rozhodovať nedalo. Naopak, 19. júna sa na podnet zástupcu zišiel pôvodný zbor. Rokoval a prijal uznesenia. Tie neberie na vedomie starostka. Okresná prokuratúra deň na to dala za pravdu odvolaným poslancom. Žiadala prerokovanie stanoviska zastupiteľstvom a zjednanie nápravy. V programe tento bod chýbal.
Zasahovala polícia
Pred desiatky ľudí zasadli traja pôvodní poslanci (Juhász - SMK, Borcsik a Kovács - NEKA na kandidátke SMK), kontrovali im náhradníci Sopko, Miklós, Kissová a Kendyová (všetci NEKA). Prezenčnú listinu pôvodní poslanci nepodpísali. Starostka zbor vyhlásila za neuznášaniaschopný a zasadnutie chcela ukončiť.
Protestovali pôvodní poslanci aj občania. Strhla sa hádka táborov. Pôvodní poslanci proti náhradníkom, starostka proti pôvodným aj odvolaným poslancom a občanom. Padali tvrdé slová a obvinenia, ľudia kričali. Jeden poslanec a náhradník sa už začali biť. Ľudia ich od seba odtrhli. Incident riešila polícia.
"Stanovisko prokuratúry je jedna vec a súdy iné. Kým súd nerozhodne inak, naše mandáty platia," tvrdí náhradník Silvester Sopko - brat starostky. Stanovisko prokuratúry neberie na vedomie ani Stropkayová: "Riadim sa názorom svojho právnika. K verdiktu prokuratúry ešte nemám jeho analýzu." Tvrdí, že záväzný bude pre ňu až verdikt Ústavného súdu. Na otázku, či si uvedomuje právne dôsledky rozhodovania nelegitímnych poslancov, uviedla: "Každý sa môže mýliť."
* * *
Prečo sa odmietli podpísať
Na dôvody, prečo blokovali zastupiteľstvo nepodpísaním prezenčky, sme sa spýtali poslancov. "Nuznávame náhradníkov. Na ich mieste mali sedieť piati pôvodní poslanci," vysvetlil poslanec Pavol Borcsik. Druhým dôvodom je, že v programe nebolo prerokovanie stanoviska prokuratúry: "Je to vrchol arogancie, nerešpektovať názor orgánu, ktorý ma dozorovať dodržiavanie zákona." Taktiež nesúhlasia s rozpočtom na rok 2008. "Poznáme už piatu jeho verziu, aj k tej sme sa dostali obkľukou, lebo starostka nám materiály nedáva. A ako máme schváliť záverečný účet, keď nepoznáme hospodárenie obce?" dodáva Ján Juhász.
Pripúšťajú, že sa obávali zneužitia: "My by sme sa podpísali, traja by sme boli v menšine a štyria nelegitímni náhradníci by schválili všetko."
* * *
Bude druhé referendum
Pôvodní poslanci si uvedomujú, že patová situácia je zákonným spôsobom neriešiteľná. "Zákon na taký stav nepamätá a súdy pracujú pomaly," hovorí Ján Juhász. Pripúšťa, že najrýchlejším riešením je odvolanie starostky. To je možné len pri referende: "Prvé sme iniciovali my, ale prišlo málo ľudí. Teraz už väčšina dediny vidí, čo sa deje. Druhé navrhli sami občania ešte v polovici júna."
Petičné hárky s hlavičkou Zastavme úpadok Somotora, ľudia podpisovali aj v pondelok. Členovia Petičného výboru počet vyzbieraných hlasov nechceli upresniť. Potvrdili, že ich už majú dosť. Vedia, že ich potrebujú minimálne 400. Tvrdia, že určite ich bude viac, keďže predpokladajú dôslednú kontrolu každého podpisu.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín