počasie. Zdola vodákov 3 dni sprevádzala rieka, zhora sa na nich dva dni lial dážď. Nevzdal to nikto.
LABOREC/LATORICA/UH/ONDAVA/BODROG. Trojdňové podujatie pripravuje občianske združenie Návraty. Jeho predseda Milan Duška povedal, že splav sa konal pod "šťastným" číslom 13.
Mimo civilizácie
V skutočnosti "návraťáci" rieky splavovali už štrnásty krát. Nultý ročník skúšobne absolvoval trojica zanietencov, aby zistili, či je na zemplínskych riekach možná akcia pre širokú verejnosť. Leitmotívom podujatia sa stal návrat k prírode a tradíciám. Každoročne sa koná okolo sviatku sv. Cyrila a Metoda. Je apolitickým stretnutím ľudí všetkých národností, vierovyznaní a politického názoru. "Mnohí sa sem každoročne vracajú, na splavoch vyrástlo aj nejedno dieťa," hovorí veterán splavov František Džuppa. Ani zďaleka nejde len o šport, ale aj o absolútny oddych od civilizácie, po večernom návrate do stanových táborov nechýba kultúrny program, pohostenie a stretnutie s miestnym obyvateľstvom. Jeho epicentrom je každoročne obec Zemplín, ktoré je starým sídlom Zemplínskej župy. Župný dom a val nad dedinou je tradičnou zastávkou vodákov, kde nechýba prednáška o histórii a omša.
Za tri dni 60 kilometrov
Návraty prebiehajú na 5 základných riekach Ondava, Laborec, Latorica, Uh a Bodrog, resp. ich prítokoch. Každý rok organizátori určia hlavnú vetvu, na ktorú sa pripájajú ďalšie. Je v tom symbolika ako sa spájajú rieky, tak sa spájajú aj vodáci, resp. ľudia rôznych názorov a vytvoria jednu veľkú rodinu. Za tri dni návraťáci absolvujú asi 60 kilometrov. Tento rok hlavná vetva viedla z Michaloviec, prvý stanový tábor po 34 kilometroch vodáci rozvili pri hati EVO Vojany. "Počasie bolo rôzne - aj pršalo aj svietilo slnko. Nebolo horúco, čo je dobre pod mrakom je na splavovanie ideálny čas. Mierny dážď nevadí. Na niektorých miestach sme lode museli prenášať kvôli prekážkam," hovorí klasik splavov Pavol Hajduk. Odmenou za celodennú drinu bol výborný guľáš a totálne uvoľnenie pri vatre. Nechýbalo vystúpenie spevákov z FS Latoričan. Bezprostredne sa k nim pridali nielen vodáci, ale aj riaditeľ EVO Ľubomír Maxim.
Rieka má vlastné parametre
V sobotu vodáci preplávali 22 kilometrov. Ranná zamračená obloha neveštila nič dobrého. Pri naloďovaní okolo deviatej sa dážď spustil prvýkrát. "Nevadí, to je super, aspoň sa nebudeme piecť," upokojovali menej skúsených veteráni. Prvé kilometre pršalo, potom prestalo, potom zase pršalo, zase prestalo. Raz viac, raz menej. Voda zhora aj zdola. Celý deň. Kilometre odsýpali rýchlosťou slimáka. Popoludní by už nejeden osadník lode najradšej uvidel cieľ. Popoludní už pršalo takmer nepretržite. Od vody sa v člnoch nedalo ochrániť nič. "Absolútne sme stratili pojem o čase aj vzdialenosti. Len rieka, husto obrastené brehy, žiadna civilizácia," hovorí Pavol Janec, ktorý bol na splave prvýkrát a dodáva: "Ale neľutujem, taký relax už dnes možno zažiť málokde. Keď bude možnosť, prídem aj o rok." Veterán Marek Kočiš tieto očné klamy pozná. "Na rieke všetko vyzerá inak. Podľa skúseností vieme, že za hodinu sa dá prejsť asi 3 kilometre. Blízko cieľa ste, keď uvidíte sútok Latorice a Ondavy. Zemplín je už len asi polhodinu," smeje sa. Včera popoludní Návraty 2008 skončili v Strede nad Bodrogom. Trasa zo Zemplína mala len 8 kilometrov. Odmenou za dva dni dažďa bolo vodákom nádherné počasie, kultúrny program a pohostenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín