Vojaci pod nadjazdom strážili po členky vo vode
Pri armádnej téme ešte dnes zostaneme. Zatúlame sa v čase do obdobia 1. ČSR a v priestore mesta pod nadjazd.
MICHALOVCE. Tam, kde dnes vidíte len vyasfaltovanú plochu, kedysi stáli barakové kasárne.
Letecký snímok spred 100 rokov
Strategická dôležitosť mesta súvisela s dôležitou železničnou traťou a blízkosťou frontu počas 1. sv. vojny. O mesto sa bojovalo aj neskôr, v roku 1919, keď ho okupovali maďarskí červenoarmejci. Preto tu armáda rozmiestnila vojská. Náš sprievodca Jaroslav Gorás vypátral aj názvy útvarov. Bola tu 1. rota 1. pluku Slovenskej slobody, 1. prápor Slováckej brigády a jednotky č. 26, 28, 36 a 38 pešieho pluku: "Tie sa striedali. Trvalo tu pôsobil len 20. peší pluk. Patril do 12. divízie s veliteľstvom v Užhorode. Pluk a divízny sklad boli v drevených barakoch pri železničnej stanici." Dnes toto miesto môžeme vidieť z nadjazdu po pravej strane smerom von z mesta. Pamätníci vedia, že tu boli aj staré miekarne a neskôr Mototechna. Ale vráťme sa v čase. O barakových kasárňach sa možno dočítať v kronike mesta. Sú tu aj fotografie. Zaujímavosťou je letecký pohľad na ne. Predstavte si, že by ste si ponad kasárne lietali dnes a nebodaj chceli zábery aj zverejniť. V najlepšom prípade by ste skončili v blázinci. Paradoxne, unikátny záber umožňuje zistiť, ako vyzerali: "Šlo o skupinu 27 budov. Podľa veľkosti sa dá usúdiť, kde bolo mužstvo, sklady či štábna budova."
Strážili "vo vode"
Ďalšiu perličku prináša fotografia z návštevy funkcionárov. Stráž stojí po členky vo
vode! Pýtate sa, odkiaľ voda, keď je tu dnes rovná plocha a Laborec ďaleko? Iste, ale vtedy to tak nebolo. Na druhej strane cesty stál strojný (dnes parný) mlyn. Patril grófovi Sztárayovi, neskôr Viliamovi Landesmannovi. A čo mlyn potrebuje na výrobu pary? Vodu. Tú k nemu privádzal kanál z Laborca. "Asi nemal hať. Keď sa zdvihla voda v rieke, zdvihla sa aj v kanáli a nižšie položené kasárne automaticky zatopilo," vysvetľuje Gorás. A zase paradox - mlyn, ktorý "spôsoboval" zatápanie barakov, dával kasárňam ďalšiu funkciu - bola tu pekáreň. Museli sa v nej poriadne obracať, veď tu žilo asi 1 300 - 1 800 vojakov a zásobovali aj divíziu. A už len na záver. Vojsko predstavovalo obrovskú klientelu pre obchodníkov. Prvý lákal vojakov hneď na rohu - potraviny, textil a krčmu tu mal Berkovič. Neprekvapí, že v poschodovom dome vedľa mali v podkroví pracovisko "lubne" ako sa hovorilo ženám povoľných mravov. Keď budete stáť na križovatke pod nadjazdom, je to naľavo. Dnes je tu elektronavíjačstvo.
(lyv)
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín