Piatim bývalým obyvateľom, ktorí si za dramatických okolností zachránili život, udelí mesto Medzilaborce čestné občianstvo.
MEDZILABORCE. Primátor Ladislav Demko informoval mestský parlament, že 31. júla zasadnú mimoriadne. Koncom mesiaca sa v Medzilaborciach na približne štyri dni zídu potomkovia a členovia židovskej komunity. Pripomenú si tragické životné príbehy celých rodín, ale aj tých, ktorým sa podarilo ujsť pre nacistickým besnením. Očakávajú približne 50 významných hostí.
Majú za sebou množstvo útrap
Pred deportáciami žilo v meste 828 židovských obyvateľov. Únikom pred smrťou v likvidačných táboroch bolo schovávanie celých rodín v pivniciach, na povalách domov alebo v lesoch na okolí. Jedinou cestou za záchranou života bol riskantný únik vo vagónoch s uhlím. Svedectvá o osudoch ľudí, ktorí pri nakládke a plombovaní vagónov pomáhali, ale aj o prenasledovaných, ktorí transport prežili, prerozpráva Mirjam Frankelová. Ako dievčaťu sa jej takto spolu s ďalšími prenasledovanými podarilo v roku 1942 utiecť do Švajčiarska, neskôr odišla do Izraela. "Pani Mirjam Frankelovej, Kataríne Traubnerovej, Jackovi Josephovi, Pinchasovi Medlovicovi a Jeanovi-Pierovi Winklerovi udelíme čestné občianstvo," povedal Ladislav Demko. Spomienkové stretnutie považuje za významný medzník v súčasnej histórii mesta.
Najvhodnejšie miesto pre tabuľu
Pamätná tabuľa obetiam holokaustu by mala byť umiestnená v centre mesta. "Navrhli sme dve lokality. Pre jednu z nich sa rozhodneme v priebehu týždňa," uviedol prednosta mestského úradu Vladislav Višňovský. Na odhalenie tabule by mal okrem mnohých významných osobností nielen zo Židovskej náboženskej obce pricestovať aj bývalý minister obrany Izraela. Na miestnom židovskom cintoríne navštívi hroby svojich rodičov.
ANNA KORNAJOVÁ
Autor: POPRAD
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín