Na sťahovanie do murovaných kasární vojaci čakali štyri roky
V ťažení po kasárenských dvoroch budeme ešte pokračovať. Na rozdiel od zaniknutých kasární na Milovanej a pod nadjazdom sa dnes zatúlame na Hviezdoslavovu ulicu, či skôr na Katansku.
MICHALOVCE. Tak sa volala časť Michaloviec v roku 1932, keď tu vyrástli nové kasárne. Tentoraz žiadny poľnohospodársky dvor, ani baraky. Boli murované!
Nové kasárne
Aj samotné velenie armády už raz muselo pochopiť, že nekonečné zaplavovanie budov a absencia hygieny by už k vojsku nikoho neprilákali. A tak na pozemkoch, kúpených od grófa Sztáraya, začali v roku 1928 budovať murované kasárne. Kedysi tu bol takzvaný horný mlyn. Náš sprievodca Jaroslav Gorás vyňúral, že hoci to bola štátna zákazka, termín odovzdania diela sa viackrát prekladal. Hovoríte, že časy sa v tomto nemenia? Iste, ale 20. peší pluk z toho šalel. Vianoce roku 1931 musel pekne prečkať v starých drevených barakoch, hoci novučičké vybielené kasárne už stáli: "Mohli sa sťahovať až v jari roku 1932. Až vtedy boli všetky práce hotové a odovzdané." Pýtate sa, či vyzerali inak ako dnes? Ani nie, všetky budovy boli murované a dodnes zostali prízemné. Ich veľkosť zodpovedala potrebám jednej roty. V kasárňach napokon umiestnili celý pluk aj s dychovou hudbou, ktorá sa tešila veľkej obľube.
Tretie mali stáť na Stráňanoch
Hneď vedľa nich stáli poschodové štvorbytovky - po dve pre dôstojníkov a rotmajstrov. Život tu musel byť čulý. "Potvrdzuje to aj bývalý profesionálny vojak MUDr. Dobrovolský. Je zberateľom, ktorý vzácne kusy zbierky poskytuje aj do našej série. On však vidí aj opačnú stranu tú, kde sú texty. Tie vraj svedčia o množstve vojenských cvičení v Michalovciach a okolí, o poľných poštách a názvoch cvičiacich vojsk." Nové kasárne sa veľmi skoro stali strategickými. Pri vzniku Slovenského štátu boli východiskom proti útočiacej armáde horthyovského Maďarska v "malej vojne". A na osvieženie pamäte - vtedy hranice Maďarska siahali až ku Fekišovciam. Spomenúť treba aj druhé, dodnes stojace kasárne pri moste na Sobrance. Tie postavili v roku 1938 už s poschodovými budovami: "Na mape z roku 1938 sú označené ako "pionierske" kasárne." To, čo málokto vie, je, že v pláne boli aj tretie. Mali stáť na Stráňanoch: "Už boli pripravené aj pozemky. Z výstavby zišlo pre udalosti, ktoré nasledovali po roku 1938."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín