Zaujímal sa o život RómovMichael Roberts je britským veľvyslancom na Slovensku od augusta minulého roku. Pri svojej prvej ceste na východ
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Zaujímal sa o život Rómov
Michael Roberts je britským veľvyslancom na Slovensku od augusta minulého roku. Pri svojej prvej ceste na východ republiky sa rozhodol stretnúť s rómskymi obyvateľmi a ich lídrami z osady Podskalka.
HUMENNÉ. Zaujímali ho ich skúsenosti z Anglicka. Sprevádzala ho Humenčanka Zdenka Demeterová, ktorá na britskej ambasáde pracuje.
Hravý veľvyslanec
Včera ráno veľvyslanca prijal primátor Vladimír Kostilník. Z magistrátu sa spolu s poslankyňou Národnej rady Janou Vaľovou presunuli do osady. Roberts sa živo zaujímal o prácu referentky mestského úradu na riešenie rómskej problematiky Lucie Grundzovej. "Sadol si a hral sa na človeka, ktorý by chcel bývať v osade," hovorí. Pýtal sa na to, čo by mal urobiť, keby chcel bývať v osade a či by mu pomohla nájsť si prácu. Zaujal ho hlavne zoznam zamestnávateľov, ktorý nezamestnaným z osady ponúka rovnako ako jemu. "Skúsenosti sú však také, že zamestnávatelia o našich ľudí aj záujem majú. V telefóne. Ak sa stretnú osobne, je to už iné," hovorí Grundzová. Podľa Robertsa je to dôvod, prečo odchádzajú do Anglicka. "Určite by však bolo pre nich lepšie, ak by si našli prácu bližšie k svojim domovom," skonštatoval.
Roberts spontánne diskutoval s obyvateľmi osady. So slušnou angličtinou sa s ním rozprával aj murár Alexander Kudráč, ktorý spolu s rodinou pracoval v Anglicku štyri roky. Pochválil tamojšie pracovné možnosti a sociálne výhody. Zároveň sa posťažoval, že po návrate domov je pre nich nájsť si prácu obrovský problém a čakajú ich tu len starosti s úradmi. Roberts povedal, že cudzinci v Británii oceňujú flexibilitu trhu práce. Zamestnať sa tam dá rýchlo a bez byrokratických ťažkostí. Druhou stránkou je však fakt, že mnohé pracovné miesta nie sú stabilné. Briti podľa neho prispôsobili svoju legislatívu tak, že povoľuje jemné odlišnosti v zamestnávaní cudzincov. "Vybrali sme si spôsob, akým sa zamestnávateľom uľahčí zamestnávanie, ale aj ukončenie pracovného vzťahu," dodal. Pracovné miesta nie sú teda také "isté", ale je ich ďaleko viac.
Roberts videl v osade dva domy a prekvapilo ho, koľko ľudí naraz v nich býva. "Videl som, že niektoré domácnosti nemajú elektrinu. Životné podmienky nie sú také, aké by mali byť," zhrnul.
Nechcel porovnávať životné podmienky Rómov v jednotlivých krajinách Európskej únie. Domnieva sa však, že každý v únii "má záujem na tom, aby sa zlepšili."
Jana Vaľová (Smer) uviedla, že základom na zmeny v tejto problematike je marcové uznesenie vlády, ktorá prisľúbila pomoc pri riešení rómskej problematiky v okrese Humenné. Navyše "Humenné podpísalo sociálny podnik a dostalo 93 miliónov korún." Prvým konkrétnym projektom bude sociálny podnik pre Rómov z obce Myslina. "Kedysi tam pestovali huby, potom to zaniklo," vysvetlila. Podľa nej týmto projektom sa ich situácia výrazne zmení. Vaľová zdôraznila, že práca je pri riešení rómskej problematiky "základom." Dôraz však treba klásť aj na zdravotnícku a sociálnu osvetu, rovnako ako aj na výklady zákonov. Po stretnutí v Humennom Michael Roberts pokračoval v ceste po východe do Popradu.