skulptúr rôznych tvarov. Výstava prešovského sochára Ľubomíra Purdeša poodhaľuje autorov pohľad na prírodu, jej precítenie a zážitky, ktoré pretavil do dreva.
MICHALOVCE. Takmer štvormetrové drevené sochy pútajú svojou monumentálnosťou a detailným spracovaním. Každá z obrovských sôch, ktoré sa pompézne vynímajú vo výstavných priestoroch západného krídla barokovo-klasicistického kaštieľa pritom fascinuje svojou citlivosťou a jemných povrchom. Purdeš hovorí, že v múzeu našiel pre svoje sochy ideálny priestor.
Pocit z celého sveta
Autor študoval na Vysokej škole výtvarných umení, absolvoval katedru sochárstva v ateliéri prof. Juraja Meliša. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na katedre výtvarnej výchovy a umenia Prešovskej univerzity. V Michalovciach sa prezentuje výstavou s názvom Všejedinosť. Ide o komplex takmer štvormetrových siedmich sôch, ktoré vytvárajú spoločnú harmonickú celistvosť. Všejedinosť je podľa autora jednota v mnohosti, harmónia a súlad.
"Keď som predtým robil cyklus Trojjedinosť, pozeral som na strom a uvedomoval som si jedinečnosť jeho koruny, kmeňa a koreňov. Teraz keď sa pozerám na strom zisťujem, že ten diapazón môjho záujmu je oveľa širší. Zaujíma ma aj pôda, z ktorej strom rastie a čerpá živiny, chrobáčiky, ktoré lezú po strome, či vtáky, ktoré si stavajú hniezda a lúče, ktoré presvitajú cez korunu. Ten záber je oveľa širší a väčší. Je to môj pohľad, pocit z celého sveta," vysvetlil.
Stromy žijú ďalej
Štyridsaťtriročný Purdeš hovorí, že sa naučil dávať umelecký život aj dreveným častiam, ktoré predtým odpadávali z dláta a boli nepotrebné. Jemne opracované segmenty vkladá do veľkých objektov a dosahuje ich vzájomnú celistvosť. Jeho diela sú ako keby ďalším pokračovaním života stromov, ktorým len dal inú podobu. Výstava je rozložená v troch vzájomné prepojených miestnostiach. Okrem Všejedinosti predstavuje ďalšie obrovské drevné plastiky ako Medúza, Miocén a Pliocén.
Diela doplňujú fotografie, ktoré zachytávajú Purdeša pri práci a spracovaní dreva, od kmeňa stromu až po jednotlivé detaily. Návštevníkovi tak dáva možnosť okrem celkového dojmu z hotového diela vidieť ako vzniká skulptúra, socha a všetko čo s tým súvisí. Drevo ho fascinuje tým, že je to teplý a ľahký materiál. "Keby som tieto formy chcel realizovať v kameni bolo by to náročnejšie a v niektorých prípadoch aj nemožné," dodal.
Výstava potrvá do 14. septembra.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín