Zemplínčania: Už nebudeme kričať len do vetra
Občianske združenie "STOP trojuholníku smrti!" sa zapojí do procesu povoľovania výstavby elektrárne v Strážskom. Petíciou chce docieliť aj odstránenie starých environmentálnych záťaží v regióne.
NIŽNÝ HRUŠOV. Zámer výstavby elektrárne v Strážskom, ktorej odpad zo spaľovania uhlia má byť ukladaný na odkalisko Poša, podnietil vznik občianskeho združenia (OZ)"STOP trojuholníku smrti!". To sa rozhodlo, že po viac ako 40 rokoch chemickej výroby v Strážskom začne bojovať za svoje práva na zdravé životné prostredie.
Zaregistrovaní
Ján Jusko informoval, že 2. júla združenie zaregistrovalo Ministerstvo vnútra SR. Podľa zákona muselo mať minimálne 250 členov z dotknutých obcí. Len tak v tejto fáze povoľovacieho procesu môže Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) stanovisko občanov akceptovať. Jusko uvádza, že členov je viac ako 250. Michal Cákoci z tlačového odboru MŽP SR reagoval, že o tomto združení ešte nemajú dostatok informácií. Jusko vysvetlil, že im o sebe dajú vedieť v najbližších dňoch. Doručia aj svoje písomné stanovisko proti zámeru elektrárne v Strážskom. "Občianske združenie ako také má podľa zákona postavenie zúčastnenej osoby," uviedol Cákoci. V súčasnej dobe podľa neho navrhovateľ elektrárne spoločnosť TP 2, s. r. o., Bratislava zabezpečuje vypracovanie správy o hodnotení podľa určeného rozsahu hodnotenia.
Na rad príde petícia
V auguste združenie rozbehne petičnú akciu občanov. Chce ňou osloviť orgány štátnej správy, vládu, Národnú radu, ale aj slovenského a európskeho ombudsmana. "Budeme ňou žiadať monitoring odkaliska Poša odobratím vzoriek z rôznych miest a hĺbok," hovorí Jusko. To isté chcú aj v Kyjovskom potoku a dotknutej časti Ondavy. Chcú poznať skutočný stav kontaminácie územia. Zabezpečiť to má nezávislá certifikovaná organizácia za asistencie Greenpeace a ich OZ. Budú požadovať odstránenie starej environmentálnej záťaže PCB látok nespaľovacou technológiou. Chemko Strážske, ktoré odkalisko Poša vlastní, vyzvú, aby v súlade s platnými zákonmi a predpismi o skládkovaní odpadov odkalisko uzavreli a rekultivovali. Zemplínčania chcú dosiahnuť, aby sa aj naďalej monitoroval ich zdravotný stav z pohľadu expozície PCB látok.
Jusko uvádza, že ich iniciatívu podporujú starostovia obcí Ondavskej a Toplianskej doliny Kučín, Nižný Hrabovec, Poša, Nižný Hrušov, Rakovec nad Ondavou, Moravany, Trhovište, Dvorianky, Parchovany, Sečovská Polianka, Sačurov, Dlhé Klčovo. Podľa neho im pomoc prisľúbili aj mestá Michalovce, Humenné a Snina. "Veríme, že nás podporia aj obce Staré, Voľa, Nacinná Ves, Pusté Čemerné a Lesné," povedal. Podľa jeho slov sa už do petície proti elektrárni v Strážskom, ktorú okamžite po zverejnení zámeru spustili Priatelia zeme z Michaloviec, podpísalo viac ako 5-tisíc Zemplínčanov.
Vraj sa rozbehla aj petícia za výstavbu
Náš denník oslovili aj čitatelia, ktorí hovorili, že sa stretli aj s petíciou za výstavbu elektrárne. Do dnešného dňa nás však o nej nikto z jej petičného výboru neinformoval. Zemplínčania si svoje názory na túto tému vymieňajú v internetovej diskusii, ktorú na svojich stránkach zriadilo mesto Strážske. Občianske združenie STOP trojuholníku smrti! chce vyzbierať 10-tisíc podpisov, aby sa obsahom jeho petície zaoberala aj vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín