poľských lesníkov.
OSADNÉ. Chodník Udava Solinka pred pár dňami otvorili v obci
Osadné na slovenskej strane.
Unikátne územie
Hovorkyňa Lesov SR Anita Fáková upresňuje, že doteraz slovenskí lesníci sprístupnili 17 náučných chodníkov: "Udava - Solinka je ale prvým medzinárodným." Precedensov sa naň viaže viac. Unikátny je trasou, po ktorej je množstvo prírodných zaujímavostí a zákutí. Ako vôbec prvý chodník vedie územím v najvyššom, piatom stupni ochrany. A tiež prírodnou rezerváciou Udava, ktorú v roku 2007 vyhlásili za svetové prírodné dedičstvo v rámci bukových pralesov Karpát. Fáková dodáva, že zatiaľ sprístupnili len jeho slovenskú časť - trasu Osadné Balnica. Vybudovali ju zamestnanci vranovského lesného závodu: "Na ňu sa neskôr napojí poľská časť."
Atraktívny prírodou aj históriou
Slovenská časť chodníka je dlhá 2,2 kilometra, má asi 300-metrové prevýšenie a dá sa prejsť za necelé dve hodiny. Lemuje ju 10 zastávok s informačnými tabuľami v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku. Prvá je v obci Osadné. Na území, ktorým chodník prechádza, prevláda jedľovo-bukový les. Jeho vek sa pohybuje v rozpätí 15 155 rokov. "Špecifikom je napr. 46 metrová jedľa s prsným priemerom 101 centimetrov a objemom 14 m3," hovorí Fáková. Žije tu 26 druhov cicavcov a 75 druhov vtákov. Atraktívny je nielen prírodou, ale aj historickými reáliami. Tie začínajú už na štarte v Osadnom. Prvá písomná zmienka o tejto rusínskej obci je už z r. 1543. V krypte pravoslávneho kostola sa nachádza ojedinelá kostnica s pozostatkami viac ako tisíc vojakov z 1.svetovej vojny. Neďaleko je hradná zrúcanina Čičva, vodná nádrž Domaša a pod.
Nezabudnite na pas
Chodník sleduje žltú turistickú značku a je to vlastne pôvodný "krčmársky chodník". "Končí na hrebeni Beskýd, na štátnej hranici s Poľskom, takže turisti by mali mať pri sebe občiansky preukaz alebo pas," upozorňujú lesníci. Poľskú časť chcú sprístupniť na budúci rok. Okrem iného má zviditeľniť Beskydskú lesnú úzkokoľajku. Sprevádzkovali ju za Rakúsko-Uhorska, v r. 1898. Po rozpade monarchie sa 1,1 kilometrový úsek BalnicaSolinka ocitol na československej strane. Po úprave hraníc v r. 1938 úzkokoľajka "skončila" v Poľsku.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín