POŽIAR VŠAK VČAS NIKTO NEOHLÁSIL Po zásahu v byte na Tyršovej ulici, kde pri požiari zahynuli dvaja manželia, kolujú medzi ľuďmi informácie, že
Anna Kornajová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
POŽIAR VŠAK VČAS NIKTO NEOHLÁSIL
Po zásahu v byte na Tyršovej ulici, kde pri požiari zahynuli dvaja manželia, kolujú medzi ľuďmi informácie, že hasiči prišli neskoro. Hasiči to dôrazne odmietajú.
HUMENNÉ. Požiar na sídlisku II.A v byte na siedmom poschodí vypukol v noci z piatka na sobotu 12. júla. Manželia kričali na schodišti vchodu, že horí a neskôr volali o pomoc z balkóna bytu. Obyvatelia okolitých domov povedali o zásahu hasičov, že bol "neskorý". To podľa hasičov nie je pravda.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ)v Humennom Peter Stričák argumentuje: "Prvé volanie sme zaznamenali na tiesňovom čísle 150 dve minúty po polnoci. Na oznam o požiare, pri ktorom neodznela informácia, že v byte alebo na balkóne sa nachádzajú ľudia, sme reagovali okamžitým výjazdom. Počas prípravy na zásah medzitým prešli približne dve minúty, kým sme si volanie povinne overili. Jednotka dorazila na miesto požiaru osem minút po polnoci, teda šesť minút od prijatia prvého oznámenia. Samotná cesta na miesto reálne trvala štyri minúty."
Hovorí, že po prvom oznámení prijali na čísle 150 približne 12 oznamov o tomto požiari. Pred výjazdom nikto požiar neoznámil na čísle 112. Ďalších približne 7 oznamov mali na štátnej linke. Hasiči tvrdia, že na miesto nemohli prísť neskoro tak, ako sa to zdalo ľuďom na okolitých balkónoch. Všetky telefonáty sú zaznamenané a nedá sa s nimi manipulovať. Až keď bola jednotka na mieste, kontaktovali volajúci aj 112.
Do pohotovosti boli okamžite stiahnutí aj hasiči mimo služby. "Fámy o tom, že nám trvalo "viac ako 15 minút", kým sme dorazili, nie sú teda pravdivé. Rovnako aj tie, že prišli hasiči z Vranova. Naše poznávacie značky na autách nie sú len z Humenného," vysvetľuje. Okrem nich boli na miesto navyše povolaní len hasiči Záchrannej brigády z Humenného.
V byte horelo pol hodinu pred ich príchodom!
Zisťovateľ požiarov OR HaZZ v Humennom Jozef Sivčo informoval, že podľa rozsahu požiaru, aký bol pri príchode jednotky, a výšky škôd je zrejmé, že požiar vznikol o pol dvanástej. "V byte horelo už dobrú polhodinu pred naším príchodom," povedal. Rekonštrukciou udalosti sa potvrdilo, že manželia po tom, ako oheň v kuchyni hasili sami, vyšli na chodbu vchodu. "Kričali, že u nich horí," hovorí Sivčo. Dodáva, že tým, že otvorili dvere, pustili dovnútra vzduch, ktorým podporili ďalší postup ohňa. Osudným sa im stalo to, že znovu otvorili dvere a vošli do bytu. Hoci za sebou nezamkli, po tom, čo prešli k balkónu a znovu otvorili dvere, sa k ohňu dostalo ešte viac vzduchu. "Oheň sa s obrovskou silou a rýchlosťou rozšíril na chodbu bytu a aj do obývačky a odrezal im únikovú cestu," vysvetľuje. Dodáva, že by sa zachránili, ak by zostali na schodišti: "Dvanásť hasičov, ktorí zasahovali, by si s ohňom poradili. Na balkóne totiž neboli v bezpečí, ale v pasci. Išlo o sekundy."
Pani, ktorá ako prvá alarmovala hasičov, popisovala oheň v byte z protiľahlého domu a hovorila, že je tam obrovská žiara. Počula už aj explózie. "Požiar bol už v tretej fáze. Už vtedy sa šíril aj na spoločné chodbové priestory. To by nebolo možné, ak by bol skoro nahlásený," hovorí Sivčo. Neskoré spozorovanie susedov podľa hasičov spôsobila pokročilá nočná hodina a fakt, že ľudia v tom čase spali. Keď ho zbadali, už manželov ohrozovali nielen samotné plamene a jedovaté splodiny, ale aj sálavé teplo: "Mohlo tam byť od 800 do 1000°C." Dodáva, že pri zákroku aj napriek maskám mali hasiči od teploty popálené líca.
Prečo nepoužili výškovú techniku?
Ľudia polemizujú aj o tom, prečo hasiči nepoužili výškovú techniku. Stričák vysvetlil, že veliteľ zásahu miesta okolo bytovky prešiel. "Na strane, kde bol balkón, boli stromy a detské preliezky, na opačnej zasa zaparkované autá." Auto s výsuvným rebríkom mohli pristaviť pred vchod domu, z opačnej strany ako bol balkón, no aj tak ho nemohli použiť. "Na manévrovanie a pristavenie s optimálnym sklonom rebríka sme potrebovali 7 až 8 metrov od domu. Na mieste stáli autá a bol problém nájsť ich majiteľov, aby ich odtiahli."
Zásah preto viedli cez chodbu vchodu: "Rebrík bol v pohotovostnej polohe." Špeciálna výšková technika s prenosným košom na prepravu osôb v Humennom, Snine a Medzilaborciach zatiaľ chýba, aj keď o ňu hasiči každoročne žiadajú. Potrebnú výškovú techniku nemá údajne ani Záchranná brigáda. Výsuvná plošina je už vyradená, preto ju pri zásahu nemohli humenskí hasiči použiť. "Mrzí nás, že pri požiari prišli o život dvaja ľudia," hovorí Stričák. Tento prípad by podľa neho mali ako memento vnímať nielen hasiči, ale aj obyvatelia. .