pred rokmi zaplatiť za hrobové miesta a neurobili tak.
Nezaplatených bolo skoro 300 miest
"Na tom zozname som našla aj meno jednej panej, ktorá už viac ako desať rokov žije v Amerike a tu má pochovaných rodičov. Nemám na ňu kontakt a ani na jej príbuzných. Bojím sa, čo bude s tými hrobmi, kým sa vráti. Čo ak po rokoch príde a už tam svojich rodičov pochovaných nenájde?" obrátila sa na nás pani Magdaléna z Humenného.
Riaditeľ TS Jozef Kníž informoval, že na zozname je 288 ľudí: "Tí mali za hrobové miesta zaplatiť do roku 2006."
Za hrobové miesto sa platí dopredu na jedno desaťročie. Suma za jeden hrob je 480 korún (16 eur) a za dvojhrob je to 900 korún (30 eur). Kníž si myslí, že väčšina ľudí zo zoznamu na to jednoducho zabudla, alebo si túto povinnosť neuvedomuje. Zoznamom chceli prispieť k tomu, aby ľudia, ktorí na ňom našli mená svojich známych, ich na to upozornili. Na starom cintoríne totiž pribúdajú hroby, o ktoré sa dlhodobo nikto nestará. Nový je už do pätiny plný.
S dokladovaním môžu byť problémy
Kníž uvádza, že situáciu s dokladovaním zaplatenia môže skomplikovať fakt, že bývalý vedúci pohrebníckych služieb bol trestne stíhaný za spreneveru a v 90. rokoch bral od Humenčanov aj peniaze za hrobové miesta, ktoré nikdy neodviedol. "Hneď po tom ako sme zoznam vyvesili, prišlo zaplatiť veľa ľudí. Prišli ale aj takí, ktorí mali doklad o zaplatení do roku 2011, no ich mená a platby neboli zaevidované," vysvetlil. Upozorňuje ľudí, ktorí za miesta platili bývalému vedúcemu, aby si prišli platby preveriť.
Čo so starými hrobmi?
Podľa riaditeľa TS a správcu cintorína je to citlivá otázka. O miesta na starom cintoríne je stále záujem. Ľudia chcú byť pochovaní v blízkosti svojich skôr zosnulých príbuzných. Pochovávať nebohých však môžu iba na ich rodinných príslušníkov. Uprednostňuje sa dedič, ktorý má o takéto hrobové miesto záujem a požiada o to ako prvý. K takémuto pochovaniu však môže dôjsť až po uľahnutí pôvodného hrobu. Podľa správcu cintorína bude potrebné, aby sa situáciou okolo spustnutých hrobov zaoberali mestskí poslanci. Zatiaľ sa nesmie svojvoľne hrob zrušiť a ostatky nebohých preložiť. Náklady na údržbu takýchto hrobov idú z mestských peňazí.
Poslanci to chcú riešiť
Predsedníčka poslaneckého klubu Smer Jana Vaľová reagovala, že o týchto veciach zatiaľ nehovorili. Poslanci si preto "budú musieť preštudovať platnú legislatívu a vec vyriešiť k spokojnosti občanov a k poriadku na cintoríne."
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Babjak povedal, že ani ich klub sa tým zatiaľ nezaoberal.
Predseda poslaneckého klubu HZDS Andrej Semanco dodal, že o probléme hovorili pri zostavovaní cenníka pohrebníckych služieb. Riešenie budú iniciovať v mestskom parlamente. Osobne to vidí na diskusiu. Zatiaľ podľa neho nehrozí, aby sa takéto hroby rušili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín