odstrániť do roku 2010.
ZEMPLÍN/BRATISLAVA. Likvidácia PCB látok, z ktorých najväčšie množstvo je sústredené v Strážskom, je stále v rovine príprav.
Pred časom to vyzeralo tak, že Slovensko bude PCB látky zo svojho územia likvidovať výlučne nespaľovacou technológiou, na ktorú by prispela aj OSN. Podľa riaditeľa projektu nespaľovacej technológie na Slovensku a riaditeľa Ekotoxikologického centra v Bratislave Martina Murína bolo reálne, že by technológia mohla byť na svojom mieste ešte tento rok. Do roku 2010 by sa tak mohlo priamo v areáli Chemka zlikvidovať približne 2-tisíc ton kontaminovaných zariadení a odpadov. V druhej fáze od roku 2011 až do roku 2015 sa plánovalo vyčistenie viac ako 5 km dlhého odpadového kanála z Chemka. Je v ňom 40-tisíc ton vysoko kontaminovaných sedimentov PCB látkami.
Realita
Oslovili sme ministerstvo životného prostredia (MŽP SR), ktoré je za likvidáciu PCB látok na našom území zodpovedné. Michal Cákoci z tlačového oddelenia ministerstva nás vyrozumel, že realizácia spomínaného projektu je ešte stále v štádiu rokovaní. Tie vedie ministerstvo so zástupcami súkromného konzorcia. Rokuje sa o obsahu dohody a podľa Cákociho sa pritom nespúšťajú zo zreteľa záväzky, ktoré má Slovensko v tejto oblasti voči Európskej únii. Posledné významnejšie stretnutie bolo koncom mája v Chemku Strážske. Prizvali naň aj ďalšie firmy, ktoré majú skúsenosti so sanáciou podobných environmentálnych záťaží. Dôvodom je podľa Cákociho to, že ministerstvo zvažuje možnosť použiť pri zneškodňovaní PCB odpadov a sanácii kontaminovaného územia viaceré technológie, ktoré zohľadnia charakter kontaminovaných odpadov a stupeň kontaminácie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín