navaril slovenský tím - manželia Vegsöovci z Krišovskej Lieskovej.
IŽKOVCE. Najmenšiu dedinku Michalovského okresu preslávilo nielen to, že spolu s Bešou ležia priamo pod dáždnikom EVO Vojany, ale aj medzinárodná kulinárska súťaž.
Varenie špecialít majú v krvi
Starosta Ján Jakub priznáva, že pôvod súťaže treba hľadať v nadštandardných vzťahoch ľudí z dedín na slovenskomaďarsko-ukrajinskom pomedzí. Dosvedčili to aj starostovia Voján, Krišovskej Lieskovej, Kapušianskych Kľačan, či Beše: "Keď sa začne leto, každá obec robí jednu sobotu akciu. Niekde sa varí guľáš, inde halászlé, potom mäsová polievka a podobne. Vždy je to spojené s kultúrnym programom či športovými súťažami. My sme pred 4 rokmi vymysleli varenie miestnej špeciality perkeltu z bravčových nožičiek," hovorí Ján Jakub. Varenie vraj tunajší ľudia majú v krvi: "Variť chodíme aj vonku, do partnerských obcí v Maďarsku či Rumunsku. Pred 3 rokmi sme takto v Maďarsku varili bryndzové halušky zo 120 kíl zemiakov. Súťažiaci z prešovského hotela si z nás robili srandu, že či Maďari vedia navariť slovenské národné jedlo. Zostali prekvapení a my máme stálu pozvánku na večeru zadarmo v tomto hoteli."
Skvelá atmosféra
Pokiaľ ide o kuchársky kumšt, ten sa dá naplno pozorovať aj počas súťaže v Ižkovciach. Z malej akcie s pár súťažnými družstvami sa stala tradícia a udalosť roka v dedine: "Tento rok máme 15 družstiev, z toho 3 maďarské a zvyšok sú tímy okolitých dedín. Mali prísť aj Ukrajinci, ale mali problém s vízami."
Do obecného parku akcia pritiahla stovky zvedavcov. Nechýbal bohatý kultúrny program s vychytávkami, ktoré poznajú najmä slovenskí Maďari. Podvečer tesne pred vyhodnotením už atmosféra gradovala natoľko, že kuchári tancovali okolo stánkov. Do ďalekých končín sa zatúlala aj poslankyňa Ľubica Rošková. O špecialite počula a zvedavosť jej nedala: "Aj som to vyskúšala. Je to skvelé." Za najúžasnejšie považuje, že aj v malej dedine vedia ľudia pripraviť perfektnú akciu: "Ako som zistila, mnohé dediny pripravujú výborné podujatia, len sa o nich nevie. Škoda."
Víťazmi tímy z okolia
Súťažné tímy špecialitu varili od jednej do šiestej. Vtedy im vzorky odobrali na hodnotenie. Členka poroty Zuzana Jusková povedala, že vzorky boli očíslované: "Hodnotili sme na dvakrát v prvom kole farbu, vzhľad a úpravu. Prideľovali sme body 1-16. V druhom sme sa zamerali na chuť. Body sa spočítali a vyhral ten, kto ich mal najviac."
Víťazstvo si napokon odnášali do neďalekej Krišovskej Lieskovej manželia Vegsöovci. Druhé bolo družstvo z Kapušianskych Kľačan a tretí Domov Súcit.
* * *
Tajomstvo špeciality? Každý má iné
n Vypátrať dobrý recept na perkelt je dosť zložité. Každý kuchár má vlastný postup aj "tajomstvá." Šéfkuchár vlaňajších víťazov Csaba Demeter hovorí, že základom perkeltu z bravčových nožičiek je veľa cibule a zeleniny. Po ich popražení na slanine a masti pridáva koreniny, mäso a vodu: "Variť sa to musí aspoň 4-5 hodín." Tajomstvom je vraj okrem iného červené víno: "A viac nepoviem."
n Róbert Lörincz, ktorý prišiel šéfovať tímu Domova Súcit z Veľkých Kapušian až z Rožňavy, tvrdil, že do jedla musí kuchár dať srdce aj dušu. Až potom prezradil, že jedným z tajomstiev "jeho" perkeltu je čerstvá vňať Maggi. Nožičky a kolienko si pripravuje osobitne, až neskôr ich pridáva k základu.
n Šéfkuchár Beše a starosta Viliam Titka v jednej osobe zase hovorí, že kvalitná špecialita má byť tmavá a hustá: "Nesmie sa pridať veľa vody, žiadne zemiaky. Dlho variť, keď je hotové, má to byť ako lep. Keď to vychladne, po obrátení hrnca to musí držať dnu," smeje sa.
n Hlavný kuchár tímu Vojan Július Vajó do základu používa pol dávky oleja a pol masti.
n Manželia Vagsöovci svoje tajomstvo neprezradili. Len to, že varenie majú ako hobby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín