Povodne a mlyny prežili v názvoch dedín a priezviskách
Dnešné potulky budú mokré - budeme sa túlať po toku Laborci a jeho okolí. Či skôr opačne - to Laborec sa túlal.
MICHALOVCE. Poobchádzame aj všetky mlyny na rieke a okolo nej.
Tulák Laborec
Laborec bol naozajstným tulákom. Na vodné potulky sa vybral, už keď opustil Brekovskú dolinu. Z času na čas napájal Dušu, ktorá mala vlastné pramene a prítoky z hôr. Jej horný tok bol lužným lesom, potom tiekla ticho krajinou. S tulákom Laborcom sa stretala až za Budkovcami. Možno sa čudovať, že túlavý Laborec ovplyvňoval život mesta viac ako obchodné cesty či vojny? Najmenej dvakrát do roka tulák prišiel bez ohlásenia a bral úrodu, cesty, domy aj ľudí. "Aj preto sa mu vyhýbala stará obchodná cesta. Z Michaloviec šla radšej poza Bielu horu do Tarnavy, hrad nad Vinným, Henželovce, Staré a Jasenov. Pod Jasenovským hradom sa dala rieka prebrodiť smerom k Brekovskému," hovorí Jaroslav Gorás. Tieto časy pripomínajú názvy obcí. Prvá suchá bez záplav sa volá Suché. Tam, kde sa všetko topilo, sú Topoľany a močaristé boli Močarany. Aj Stráňany zatápalo, preto mala obec v pečati vodné vlny a čln "hájov". Dokonca 7 rokov niesla názov Laborčok.
Spútali vodu aj vietor
Obrovskú vodnú silu sa zemepáni snažili spútať a využiť. Preto sa na rieke už od stredoveku spomínajú vodné mlyny. Prvým bol Horný pod Hrádkom. Jeho meniacu sa polohu možno sledovať v mapách už od 18. storočia. Na Stráňanoch bol Dolný mlyn, tretí bol pri moste na Sobrance. Gorás zistil, že ich bolo ešte viac. Jeden bol na konci dnešnej Farskej (kedysi Jobaďon), druhý pri kaštieli. Ľudia využívali aj vietor. Veterné mlyny Gorás vypátral pri Natafalva (Nacina Ves) a nad Strážskym. Postavili ich prevažne z dreva. Ich podoba sa zachovala napr. v pečati obce Bracovce. To, ako vyzeral vodný mlyn, Gorás zistil presne - podľa výkresu grófa Sztáraya z roku 1789. Mlyny zväčša slúžili na mletie múky ako "žarnov", na lisovanie plátna, boli aj kováčske hámre (Remetské Hámre) ba aj mlyn na drvenie vápenca (obec Zemplín). Keďže živel sa nedal celkom ovplyvniť, postupne mlyny modernizovali na strojné. O dvoch Landesmannovom a Sztárayovom sme už písali. Pripomenúť ešte treba Hamárikov strojný mlyn na Stráňanoch. Mlyny a mlynári sa pominuli. Zostali len spomienky a pamiatka v priezviskách. Spomeňte si na to, keď si budete podávať ruky s Mlynárovcami, Molnárovcami, Műllerovcami a podobne.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín