MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Obyvatelia východného Slovenska sa vo veľkom rekreujú na kúpaliskách v Maďarsku. Najväčší nápor zažívajú kúpaliská v Kisvárde, Nyíregyháze a Sárospataku. Na preplnených parkoviskách je takmer každé druhé auto z Michalovského, Trebišovského, Humenského alebo Vranovského okresu.
KISVÁRDA. Zemplínčania smerujú na maďarské kúpaliská vo veľkom najmä po vlaňajšom vstupe Slovenska do schengenského priestoru a následnom zrušení hraničných kontrol. Okrem bývalého hraničného priechodu v Slovenskom Novom Meste využívajú aj bežné dedinské cestičky, ktoré spájajú maďarské a slovenské obce. Stovky rekreantov prechádzajú denne cez obec Pribeník a Veľký Kamenec. Do Maďarska prichádzajú kvôli vodným atrakciám, ktoré na Zemplínskej šírave a Domaši chýbajú.
Do Maďarska smerujú stovky áut
Obce na juhu Slovenska zažívajú nápor rekreantov smerujúcich do Maďarska. "Je to prvé leto, čo autá tadiaľ prechádzajú neustále. Za dve hodiny sme ich napočítali až 150. Najviac ich smeruje do Maďarska hlavne cez víkendy. Takmer všetci idú na kúpaliská v Kisvárde. Ide najmä o ľudí z Michaloviec a Humenného, ktorí ak by išli cez Slovenské Nové Mesto, mali by to o 40 kilometrov ďalej," vysvetlil starosta obce Pribeník Pavol Fulop.
Do Maďarska podľa starostu chodia na kúpaliská vo veľkom aj obyvatelia prihraničných obcí, ktorí to majú do rekreačných stredísk len vyše 20 kilometrov. Na Šíravu by museli cestovať viac ako 70 kilometrov. Množstvo áut prechádza aj cez prihraničnú obec Veľký Kamenec. Starosta Attila Nagy potvrdil, že najviac rekreantov tadiaľ cestuje najmä cez víkendy.
Zemplínčania: Je tu viac atrakcií
Bazény v Kisvárde sa nachádzajú približne 85 kilometrov od Michaloviec. Východniari sa tu rekreujú hlavne kvôli šmýkačkám a termálnym bazénom, ktoré na Šírave a Domaši chýbajú. Celodenné vstupné v Kisvárde stojí dospelú osobu 130 korún (tisíc forintov). Za túto sumu sa majú možnosť rekreovať v dvoch termálnych bazénoch, vo veľkom plaveckom bazéne a v bazénoch s umelými vlnami, fontánami a prúdmi.
"Vstupné na šíravské bazény je síce o polovicu lacnejšie, ale chýbajú tam šmýkačky a ďalšie vodné atrakcie. Sme tu hlavne kvôli deťom, ktoré sa šmýkajú z vodného hradu," povedal 31-ročný Štefan z Michaloviec.
Niektorí Zemplínčania z okresov Michalovce, Trebišov a Humenné uprednostňujú maďarské kúpaliská aj pred bazénmi v Aquacity Poprad a Tatralandii v Liptovskom Mikuláši. „Do Maďarska to máme bližšie a zároveň je to lacnejšie. V Tatralandii stojí dospelú osobu celodenný lístok až 700 korún," dodal Michalovčan.
Podnikatelia sa prispôsobili
Náporu slovenských rekreantov sa prispôsobili aj miestni podnikatelia a prevádzkovatelia bufetov a reštaurácií. Jedálne a nápojové lístky sú uvedené aj v slovenskom jazyku. „Navštevujem s rodinou počas víkendov kúpaliská v Kisvárde, Sárospataku, Miskolci-Tapolci a Nyíregyháze už roky. Sú to dobre vybudované centrá. Navyše, všetky inštrukcie a informácie sú aj v slovenskom jazyku. Požadované služby sú za primerané ceny," uviedol lekár Pavel Herman z Michaloviec.
Menšou nevýhodou sú menej kvalitné cesty, ktoré spájajú niektoré slovenské a maďarské obce. Na nával rekreantov a denný prejazd stoviek áut nie sú dostatočne upravené. Mnohé pripomínajú poľné cesty. Novú cestu nedávno vybudovali z eurofondov v obci Veľké Trakany. Cesta má spájať slovenskú obec s maďarskou Zemplénagárd. Skvalitniť ju musí ešte maďarská strana. Nápor rekreantov sa postupne očakáva aj na tomto hraničnom úseku.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín