Historická, dobovo zreštaurovaná studňa bude ďalšou atrakciou Vtáčieho raja. Stojí na trase nového turistickonáučného chodníka medzi obcami Iňačovce
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a Senné. Ten je spoločným dielom ornitológov, ochranárov, miestnej samosprávy a umelcov.
IŇAČOVCE. Slávnostne ho sprístupnili minulý víkend. Medzi prvými turistami, ktorí si ho prešli, nechýbali študenti z Kórey, Francúzska, Veľkej Británie, Maďarska a Čiech. Práve oni počas medzinárodného dobrovoľníckeho tábora chodník upravili a osadzovali informačné tabule a zastávky.
Za hodiny, oddreté v lone prírody, im nezabudol poďakovať starosta obce Gabriel Ivanko. Sprístupneniu chodníka predchádzalo slávnostné otvorenie pri informačnej tabuli na okraji obce. Trasa je výsledkom spolupráce Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) Bird Life Slovensko, štátnej ochrany prírody, obecného úradu, poľovníkov, miestnych ľudí, tunajších rodákov a umelcov. Financie naň poskytla EÚ cez program Life, Nadácia Ekopolis cez program Zelené oázy podporila zreštaurovanie Iňačovskej studne. Prvá vetva chodníka sa začína v Iňačovciach, druhá v Sennom. Lokalite prischol názov Vtáčí raj, lebo sa tu vyskytujú vzácne druhy vtákov. Špecifické je prostredie mokrade a lúky sú raritou rovnako ako rybničná sústava a Senianske rybníky.
Prvá etapa chodníka sa začína pri obecnom úrade v Iňačovciach, odtiaľ pokračuje k Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky. Na trase je sedem informačných tabulí, ktoré informujú o prírodných a historických zaujímavostiach regiónu. Druhá vetva vychádza z obce Senné po násype Čiernej vody okolo Rybničnej sústavy Senné - Iňačovce. Obe vetvy sú dlhé asi tri kilometre. Hudbou budúcnosti je ďalšia - na Blatnú Polianku. Ján Uhrin z SOS povedal, že posledné úpravy, ktoré robili dobrovoľníci z celého sveta, zabrzdilo zlé počasie: "Prvý týždeň nemohli nič robiť. Všetko museli stíhať druhý. Už chýba len zopár detailov." Do konca roka chcú stihnúť aj druhú časť od Senného. Ochranári dúfajú, že atrakcia pritiahne turistov, zviditeľní Vtáčí raj a prinesie ekonomický profit.
Uprostred chodníka je historická studňa. Jej význam počas vysvätenia pripomenul miestny gréckokatolícky kňaz. Pripomenul, že bola tradičnou zastávkou počas púte ľudí na odpust do Klokočova. Preto sa v nej spája symbolika vody ako pôvodcu života a v prenesenom zmysle aj viery. Starosta Iňačoviec Gabriel Ivanko od novej trasy očakáva rozbehnutie turizmu: "Verím, že sa stane vyhľadávanou lokalitou, turistickou atrakciou, miestom rodinných prechádzok a spôsobom, ako sa priblížiť k našej krásnej prírode."
Studňa - zázrak uprostred krajiny
Dominantou iňačovskej vetvy je historická studňa uprostred krajiny. Pred tromi rokmi jej katastrofálny stav dojal tunajšieho rodáka, výtvarníka Joža Olšavského. Rozhodol sa ju zachrániť. Zorganizoval výstavu priateľov a požiadal ich, či by časť výťažku nevenovali na tento účel. "Stačilo to na nákup dreva. Postupne sa pridali ďalší zanietenci, vrátane starostu. Sám to považujem za veľký zázrak. Ale stretlo sa tu priveľa dobrej energie, aby to nevyšlo," myslí si Olšavský.
Tú sem vložil aj sochár Rudolf Hoffer, ktorý umelecky dotvoril vahadlo - žurav. Použil dubové drevo, doň zatavil symboly: "Sokola, podľa ktorého kedysi obec niesla názov, a vodné vtáctvo, ktoré tu žije. Je tam aj 'žblnk', ktorý vzniká pri hodení kameňa do vody. Ten vymyslel Jožo Olšavský."
Na posvätení nechýbal ani maratónec Vladimír Decha. Povedal, že práve tadiaľto ako 15-ročný začínal trénovať: "Vždy som sa tu zastavil osviežiť sa. Studňa existovala už vtedy. Len bola hlbšia asi 15 metrov a aj voda bola studenšia a chutnejšia."